Trzy wiedźmy złotego

  (piątek, 16-06, 8:50)


 Europejski Bank Centralny dokonał ósmej z rzędu podwyżki stóp procentowych w strefie euro.
 TSUE: banki nie mają prawa żądać od „frankowiczów” rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału.
USA: w maju sprzedaż detaliczna niespodziewanie wzrosła.
Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w strefie euro oraz w Polsce (bazowa), a także amerykański indeks Uniwersytetu Michigan. 

Za nami
W czwartek nie opadły jeszcze emocje po środowym posiedzeniu Fed, a już nowe ekscytacje wzbudziły decyzje TSUE i ECB oraz dane z USA.   ● [TSUE]   Na początku wczorajszej sesji inwestorzy krajowi musieli się zmierzyć z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że polskie banki nie mają prawa żądać od ”frankowiczów” rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału. W ocenie krajowej Komisji Nadzoru Finansowego werdykt ma negatywny wymiar z punktu widzenia polskiego sektora bankowego oraz całej gospodarki. Niepokój KNF udzielił się złotemu.   ● [Gaz]   Poważnym zmartwieniem dla PLNa oraz innych walut europejskich stał się news, że holenderski rząd ma zamiar zaprzestać eksploatacji pola gazowego Gronigen w północno-wschodniej części kraju, które jest największym złożem w Europie. Pod wpływem tych rewelacji ceny błękitnego paliwa skoczyły o 20%.   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,4777) sprzyjała również decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który dokonał ósmej z rzędu podwyżki stóp procentowych w strefie euro. W dodatku najnowsze projekcje makroekonomiczne pokazały, że politycy Banku spodziewają się wyższej inflacji w 2025 roku (2,2% wobec 2,1% oczekiwanych w marcu). Na konferencji prasowej prezes Lagarde powiedziała, że Bank nie myśli o pauzie w zacieśnianiu swojej polityki i prawdopodobnie w lipcu znów podniesie stopy. Pod wpływem tych czynników rynek EUR/USD sforsował barierę 1,09 (max. 1,0963 tj. najwyżej od 11 maja br.).   ● [USD]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara (USD/PLN min. 4,0551 tj. najniżej od 24 lutego 2022) stały się informacje z USA o najwyższej od października 2021 liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (262 tys. vs prognoza 250 tys. ; poprzednio 262 tys.) oraz o zaskakującym spadku produkcji przemysłowej w maju (-0,2% m/m vs prognoza 0,1%; poprzednio 0,5%). Pozycji dolara broniła wiadomość o niespodziewanym wzroście amerykańskiej sprzedaży detalicznej w maju (+0,3% vs prognoza -0,1%; poprzednio 0,4%).

Przed nami

   ● [UM]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje indeksu Uniwersytetu Michigan, który poinformuje nas o aktualnych nastrojach oraz o oczekiwaniach inflacyjnych amerykańskich konsumentów. Ich wzrost mógłby zachęcić inwestorów do zwiększenia zakładów na kolejne podwyżki stóp Fed, co byłoby z korzyścią dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz ze szkodą dla jego rywali spod znaków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast spadek tych wskaźników mógłby ostudzić obecne jastrzębie nastawienie rynku, powodując straty zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0970) i przynosząc zyski złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,0500).   ● [Inflacja]   Oprócz raportu UM, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się majowe dane o finalnej inflacji HICP w strefie euro oraz dot. krajowego wskaźnika inflacji bazowej.   ● [Giełdy]   Na giełdach dziś tzw. dzień trzech wiedźm. To popularna w kręgach ekonomistów nazwa trzeciego piątku każdego trzeciego miesiąca kwartału, kiedy to na rynkach terminowych i giełdach notuje się zazwyczaj największą zmienność wynikającą m.in. z zapadających w tym dniu kontraktów. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.