Burzliwe wody złotego

 (wtorek, 27-06, 8:50)


 Niemcy: w maju sub-indeks IFO dot. oczekiwań przedsiębiorców osiągnął najniższy poziom od końca 2022 roku.
Dąbrowski (RPP): jeśli Rada miałaby rozważać wniosek o obniżkę stóp NBP, to raczej dojdzie do tego w październiku.
Rosyjski rubel jest najtańszy wobec dolara od 15 miesięcy.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe, sprzedaży nowych domów i zaufania konsumentów.

Za nami
   ● [IFO]   Wczorajsza informacja o najniższych od końca 2022 roku oczekiwaniach niemieckich przedsiębiorców ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech, zwiększyła obawy, że największa europejska gospodarka pogrąży się w recesji. W czerwcu sub-indeks Ifo stopniał z 88,3 pkt do 83,6 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego marginalnego spadku do 88,1 pkt. Według prezesa Instytutu Clemensa Fuesta gospodarka wpływa na „burzliwe wody”. Kolejne pesymistyczne sygnały zza Odry zaszkodziły euro (EUR/USD min. 1,0887) oraz złotemu (EUR/PLN max. 4,4456, USD/PLN max. 4,0765).   ● [ChRL]   Dużym wyzwaniem dla PLNa oraz jego wschodzących przyjaciół okazały się rozczarowujące dane nt. wydatków turystycznych podczas ubiegłotygodniowego Święta Smoczych Łodzi w Chinach, które pokazały, że post-pandemiczne ożywienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata było krótkotrwałe. Pod wpływem tej publikacji kurs USD/CNH osiągnął najwyższą wartość od siedmiu miesięcy.   ● [RPP]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza stała się wypowiedź Ireneusza Dąbrowskiego, w której zasygnalizował możliwość obniżki stóp NBP w październiku br.   ● [RUB, TRY]   Trudny początek tygodnia ma za sobą rosyjski rubel. Z powodu sobotniego buntu najemniczej grupy Wagnera i jej „marszu na Moskwę” kurs USD/RUB zbliżył się wczoraj do najwyższego poziomu od 15 miesięcy. W trendzie spadkowym pozostawała także turecka lira. Rynek USD/TRY wzrósł powyżej 26,00 (max. 26,1943 tj. najwyżej w historii) po tym, jak w niedzielę turecki bank centralny postanowił wycofywać znaczną część przepisów przyjętych w 2021 r., dzięki którym rynki długu, kredytów i wymiany walut były w dużym stopniu zarządzane przez państwo.

Przed nami
   
● [USA]   Dziś najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest publikacja amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Jego wysoka ranga bierze się stąd, że zaufanie konsumentów wpływa na poziom konsumpcji, która w USA odpowiada za 2/3 amerykańskiego PKB.   ● [Scenariusze]   Materializacja prognozowanego wzrostu tego wskaźnika może umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870), osłabiając przy tym jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1000). Natomiast w przypadku jego niespodzianego spadku należy się liczyć z odwrotną roszadą na rynku walutowym (punkt oporu EUR/USD: 1,0970; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000). Obok indeksu CB, poznamy dziś także szereg innych danych z USA, a wśród nich te dot. zamówień na dobra trwałe i sprzedaży nowych domów w maju oraz aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Richmond w czerwcu.   ● [Jutro]   Uwaga inwestorów powoli przesuwa się w stronę portugalskiej Sintry, gdzie rozpoczęło się Forum Bankowości Centralnej ECB, na którym jutro odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prezesów Fed, BoJ i BoE.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.