Eko-dreptanie w miejscu

 (poniedziałek, 26-06, 8:50)


 Strefa Euro: w czerwcu aktywność w sektorze usług była najniższa od stycznia br.
USA: w poprzednim miesiącu regres w sektorze przemysłu nieoczekiwanie pogłębił się.
Daly (Fed): projekcja zakładająca jeszcze podwyżki stóp w tym roku jest „bardzo rozsądna”.
Kalendarz Eko: niemiecki wskaźnik IFO, indeks Fed z Dallas oraz wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami
   ● [PMI]   Piątkowe publikacje czerwcowych, wstępnych wyników indeksów PMI zwiększyły obawy o wzrost gospodarczy na świecie. Wg analityków agencji Reutersa rozwój biznesu w strefie euro praktycznie stanął w miejscu. Działalność produkcyjna jeszcze bardziej się skurczyła, a aktywność w dominującym sektorze usług była najniższa od stycznia br. Z kolei aktywność biznesowa w USA spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy, ponieważ wzrost sektora usług spowolnił po raz pierwszy w tym roku, a regres w przemyśle nieoczekiwanie pogłębił się (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Pesymistyczny obraz koniunktury gospodarczej po obu stronach Atlantyku wg PMI zmartwił waluty rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,4435, USD/PLN max. 4,0916).   ● [Fed]   Jednocześnie bezpiecznemu dolarowi (EUR/USD min. 1,0844) dobrą reklamę zrobiła prezes oddziału Fed z San Francisco Mary Daly mówiąc, że projekcja zakładająca jeszcze dwie podwyżki stóp w tym roku jest „bardzo rozsądna”. Kombinacja jastrzębich sygnałów z FOMC i gorszych wyników makro obniżyła ceny ropy (Brent: -0,39%) oraz sprawiła, że amerykański Nasdaq przerwał serię ośmiu wzrostowych tygodniu z rzędu.   ● [Lira]   Kolejny, niechlubny rekord zanotowała turecka lira. Kurs USD/TRY po raz pierwszy w historii zameldował się powyżej granicy 25,00 (max. 25,8435) po tym, jak w czwartek turecki bank centralny dokonał mniejszej od prognoz podwyżki stóp TCMB, a w piątek tamtejszy minister finansów powiedział, że jest zwolennikiem płynnego kursu walutowego. 

Przed nami
   ● [DE, USA]   Ostatni tydzień czerwca rozpocznie się od publikacji bieżących danych nt. nastrojów niemieckich przedsiębiorców w Niemczech oraz nt. koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed z Dallas. Negatywnym prognostykiem dla IFO oraz dla walut EU są piątkowe wyniki indeksów PMI dla Niemiec (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1000). Z kolei dolar może się obawiać kolejnego (szóstego z rzędu) spadku indeksu Dallas Fed (punkt oporu EUR/USD: 1,0930; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000). Pod wieczór inwestorzy posłuchają wystąpienia prezes Europejskiego Banku Centralnego Christiny Lagarde, która przemówi na otwarciu Forum Bankowości Centralnej ECB w Sintrze.   ● [Eko-tydzień]   Oprócz licznych wystąpień głównych bankierów centralnych (w tym prezesów Fed, BoJ i BoE) w kolejnych dniach poznamy jeszcze dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek), finalnego PKB USA w I kw. (czwartek) oraz inflacji w Polsce - CPI, Eurolandzie - HICP i w Stanach - PCE core (piątek). Rynki pozostaną także wyczulone na wiadomości dot. postępu kontr-ofensywy wojskowej Ukrainy po tym, jak w weekend doszło do buntu grupy Wagnera i związanego z nim przegrupowania wielu rosyjskich pozycji

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.