Lex PLN

  (wtorek, 30-05, 8:50)


 Kotecki (RPP): nie widzę miejsca na obniżki stóp NBP ani w tym, ani prawdopodobnie nawet w przyszłym roku.
 Masłowska (RPP): prawdopodobieństwo obniżek stóp NBP w tym roku jest coraz większe.
 Prezydent RP Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę Lex Tusk.
 Giełdy: japoński indeks Nikkei osiągnął najwyższy poziom od lipca 1990.
 Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, amerykański wskaźnik zaufania konsumentów oraz wystąpienie publiczne Barkina (Fed). 

Za nami
W poniedziałek inwestorzy globalni podążali za wiadomościami dot. amerykańskiej polityki oraz wyborów prezydenckich w Turcji, a gracze krajowi najwięcej uwagi poświęcili sygnałom z RPP oraz tzw. ustawie lex Tusk.   ● [USA]   Optymizm rynkowy wynikający z weekendowego porozumienia ws. zwiększenia limitu zadłużenia USA i uniknięcia potencjalnych wstrząsów w globalnej gospodarce, wynikających z realnej groźby niewypłacalności Stanów Zjednoczonych sprawił, że japoński indeks akcji Nikkei zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od lipca 1990. Walutowym wygranym tej politycznej umowy był dolar (USD/PLN max. 4,2341). W efekcie kurs EUR/USD zameldował się poniżej granicy 1,0700 (min. 1,0684), osiągając najniższą wartość od ponad dwóch miesięcy.   ● [RPP]   Dobre nastroje inwestycyjne na świecie pomogły również złotemu (EUR/PLN min. 4,5105). Lokalnym wsparciem dla PLNa była opinia Ludwika Koteckiego z RPP, wg której nie ma miejsca na obniżki stóp NBP ani w tym, ani nawet w przyszłym roku. W kontrze do niego (i złotego) stanęła Gabriela Masłowska z RPP, która powiedziała, że prawdopodobieństwo obniżek stóp NBP w tym roku jest coraz większe.   ● [Lex Tusk]   Do zakupów PLNa zniechęcała także wiadomość o podpisaniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudy ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich (tzw. Lex Tusk). Wg politologów ma ona na celu zdyskredytować lidera opozycji Donalda Tuska przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, co może zwiększyć napięcie na linii Warszawa-Bruksela i opóźnić wypłatę środków z KPO. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller napisał w oświadczeniu, że „rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowych przepisów, które mogą zostać wykorzystane do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce".   ● [TRY]   Na drugim biegunie FX znalazła się turecka lira. Rynek USD/TRY po raz pierwszy w historii przebił psychologiczną barierę 20,00 po tym, jak Recep Erdogan wygrał wybory prezydenckie w Turcji i przedłużył swoje autorytarne rządy na trzecią dekadę. Analitycy obawiają się, że mimo ponad 40-procentowej inflacji nad Bosforem polityk będzie naciskał na turecki bank centralny aby utrzymał stopy procentowe TCMB na dotychczasowym poziomie. 

Przed nami
   
● [KE, CB]   Dziś poznamy aktualne nastroje panujące w gospodarce strefy euro (indeks Komisji Europejskiej) oraz zobaczymy, czy i jak zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów (indeks Conference Board). Wobec technicznej recesji w Niemczech i bardzo długich negocjacji ws. podniesienia limitu zadłużenia USA rynek spodziewa się pogorszenia obu wskaźników.   ● [Scenariusze]   Można więc założyć, że zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku walutowym wskażą mniejsi pesymiści. Indeks KE > 98,9 pkt poprawi morale posiadaczy euro i walut CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,0750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1500), a CB > 99,1 pkt podbuduje właścicieli dolarów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500).   ● [Scenariusze]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś, warto mieć na uwadze: publikacje amerykańskich wskaźników cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA) oraz indeksu Dallas Fed dla przemysłu, a także wystąpienie publiczne prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Toma Barkina.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.