Konsumpcja+

 (wtorek, 16-05, 8:50)


 Komisja Europejska zrewidowała w górę swoje prognozy dot. PKB Polski w tym i w przyszłym roku.
NBP: w marcu odnotowano nadspodziewany spadek salda na polskim rachunku bieżącym.
Bostic (Fed): w moim bazowym scenariuszu stopy nie zostaną obniżone przed 2024 rokiem.
Chiny: w kwietniu sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa były niższe od prognoz.
Kalendarz Eko: PKB Polski w I kw., amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, wystąpienia publiczne polityków Fed i ECB. 

Za nami
   ● [PL]   Złoty rozpoczął nowy tydzień z wysokiego C. Kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,50 (min. 4,5007), gdyż inwestorzy uznali, że zapowiedziana w niedzielę przez prezesa PiS waloryzacja świadczenia 500+ (do 800+) spowoduje wzrost konsumpcji w przyszłym roku, który będzie ograniczał przestrzeń RPP do obniżek stóp NBP. Naszej walucie pomogła także wzrostowa rewizja prognoz Komisji Europejskiej dot. polskiego PKB w 2023 (z 0,4% do 0,7%) oraz w 2024 roku (z 2,5% do 2,7%).   ● [€Z]   Jednocześnie obciążeniem dla wspólnej waluty stała się wiadomość o niespodziewanym spadku produkcji przemysłowej w strefie euro w marcu (-1,4% r/r vs prognoza 0,9%; poprzednio 2%). Zyski złotego limitowały dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w marcu odnotowano nadspodziewany spadek salda na polskim rachunku bieżącym (1643 mln EUR vs prognoza 2135 mln EUR; poprzednio 2586 mln EUR).   ● [USA]   Naszej walucie i jej ziomkom z rynków wschodzących psuły szyki słowa Raphaela Bostica z Fed, że Bank może będzie musiał podnieść jeszcze stopy procentowe w USA. Ponadto przyznał, że w jego bazowym scenariuszu stopy nie zostaną obniżone przed 2024 rokiem, co wsparło dolara (EUR/USD min. 1,0855). Jednak do większych zakupów zielonej waluty zniechęcała informacja o znacznym pogorszeniu warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork w maju (indeks NY Empire State: -31,8 pkt vs prognoza -2,5 pkt; poprzednio 10,8 pkt).   ● [TRY]   Anty-bohaterem wczorajszej sesji walutowej była turecka lira. Kurs USD/TRY zbliżył się do bariery 20,00 (max. 19,76 tj. najwyżej w historii) z powodu obaw, że Erdogan wygra II turę wyborów prezydenckich oraz pogrąży kraj w kryzysie ekonomicznym.

Przed nami
   ● [PKB PL]   Dziś dowiemy się jak sobie radziła polska gospodarka w I kwartale tego roku. Analitycy spodziewają się spadku Produktu Krajowego Brutto z 2,3% r/r do -0,8 r/r, co może zniechęcić inwestorów do złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000). Z kolei ewentualny, niespodziewany wzrost polskiego PKB mógłby doprowadzić do dalszego umocnienia naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1000).   ● [USA]   Globalnym czynnikiem wpływającym na notowania PLNa będą amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej oraz o produkcji przemysłowej w kwietniu. Lepsze od prognoz wyniki zza oceanu skierują kapitał w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0840), a gorsze mogą skutkować jego wyprzedażą (punkt oporu EUR/USD: 1,0940).   ● [Fed, ECB]   Pod kątem wyceny zielonej waluty warto także posłuchać dzisiejszych wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału Fed w Cleveland Loretta Mester, prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic, członek zarządu Banku Michael S. Barr, prezes oddziału w Nowym Jorku John Williams oraz prezes oddziału w Dallas Lorie Logan. Z kolei na europejskiej scenie monetarnej wystąpi prezes ECB Christina Lagarde. Ich opinie mogą rzucić nowe światło na kwestie potencjalnej rozbieżności w polityce pieniężnej po obu stronach Atlantyku.   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych na dziś zaplanowano jeszcze ogłoszenie indeksu nastojów ekonomicznych w Niemczech (ZEW), bilansu handlu zagranicznego strefy euro, zrewidowanego PKB Eurolandu w I kw. 2023 oraz wskaźników inflacji bazowej w Polsce. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.