500+PLN=Kurs+

 (poniedziałek, 15-05, 8:50)


 Dolar ma za sobą najlepszy tydzień od września ubiegłego roku.
Barkin (Fed): jestem otwarty na kolejne podwyżki stóp procentowych.
Bowman (Fed): Bank będzie musiał znów podnieść stopy, jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie.
Uniwersytet Michigan: w maju oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów wzrosły do najwyższego poziomu od 2011.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzacje świadczenia 500+ (z 500 PLN do 800 PLN).
Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji CPI w Polsce, produkcja przemysłowa w strefie euro, bilans płatniczy Polski, amerykański indeks NY Empire State oraz wystąpienia publiczne dwóch polityków Fed.

Za nami
   ● [USD]   Według statystyk dolar ma za sobą najlepszy tydzień od września ubiegłego roku. Na przestrzeni ostatnich 5 dni indeks mierzący zmianę wartości amerykańskiej walut wobec koszyka jej sześciu największych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) wzrósł o 1,4%.   ● [Fed]   W piątek nowych powodów do kupna zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0846) dostarczyły jastrzębie wypowiedzi polityków Banku Rezerwy Federalnej. Prezes oddziału z Richmond Tom Barkin zasygnalizował, że jest otwarty na kolejne podwyżki stóp Fed. Z kolei członkini zarządu Banku Michelle Bowman uważa, że Fed będzie musiał znów podnieść stopy, jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie. Tymczasem piątkowy raport Uniwersytetu Michigan, pokazał, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów wzrosły w maju do najwyższego poziomu od 2011 roku. Ten wynik daje poważny argument za wysokimi, a nawet wyższymi, stopami Fed jastrzębiom z FOMC.   ● [Obligacje]   Pod wpływem tych czynników rentowność najbardziej wrażliwych na politykę Fed, dwuletnich obligacji USA wzrosła o ponad 8 punktów bazowych do 3,989%. Zyski dolara limitował komunikat Biura Budżetowego Kongresu Stanów Zjednoczonych, w którym poinformowało, że kraj stoi w obliczu „znaczącego ryzyka” niewywiązania się ze swoich zobowiązań płatniczych w ciągu pierwszych dwóch tygodni czerwca bez podwyższenia limitu zadłużenia. To m.in. groźba takiego scenariusza sprawiła, że nastroje amerykańskich konsumentów spadły w maju do najniższego poziomu od sześciu miesięcy (57,7 pkt vs prognoza 63 pkt; poprzednio 63,5 pkt).   ● [Ropa]   Wzrost obaw przed recesją za oceanem obniżył ceny ropy (brent: -1,08%), które mają za sobą już czwarty spadkowy tydzień z rzędu.   ● [PLN]   Globalna aprecjacja dolara nie wykluczyła umocnienia złotego (EUR/PLN min. 4,5133, USD/PLN 4,1464). Nasz pieniądz skorzystał na przebudowie portfeli aktywów CEE spowodowanej wzrostem oczekiwań na tegoroczne obniżki stóp CNB i na odwrocie inwestorów od korony czeskiej.

Przed nami
Początek tygodnia przyniesie publikacje nowych danych makro z Eurolandu, Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat poda marcowy wynik produkcji przemysłowej w strefie euro. Jej dalszy wzrost mógłby dodać animuszu wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0940).   ● [PL]   W drugiej części dnia (tj. o g. 14:00) Narodowy Bank Polski opublikuje marcowe dane o bilansie płatniczym naszego kraju. Prognozowany spadek salda na rachunku bieżącym może zdemobilizować PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000), zaś niespodziewany wzrost dodałby mu pewności siebie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,500, USD/PLN: 4,1000). Jednak wcześniej nasz pieniądz będzie się musiał zmierzyć z wczorajszą zapowiedzią prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącą waloryzacji świadczenia 500+ (z 500 PLN do 800 PLN) oraz z finalnymi danymi o polskiej inflacji CPI w kwietniu.   ● [USA]   Pół godziny później (tj. o g. 14:30) poznamy majową wartość indeksu NY Empire State, który obrazujące koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork. Ponadto po południu zaplanowane są publiczne wystąpienia prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej z Atlanty (Raphael Bostic) oraz z Richmond (Tom Barkin). Głosy z Fed za utrzymaniem wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas oraz dalsza poprawa warunków gospodarczych w NY, mogą jeszcze umocnić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0840). Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w Chinach i w USA.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.