Recesja i niewypłacalność na niby

 (piątek, 26-05, 8:50)


 Gospodarka Niemiec znalazła się w technicznej recesji.
Dąbrowski (RPP): pod koniec roku może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp NBP.
Departament Handlu USA zrewidował w górę dane nt. wzrostu gospodarczego w I kw.
Rynek swapów zaczął w pełni wyceniać kolejną podwyżkę stóp Fed o 25 pb. w czerwcu.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA. 

Za nami
   ● [DE]   Wczorajsza publikacja finalnych danych nt. PKB Niemiec w I kwartale pokazała, że największa gospodarka europejska nieoczekiwanie znalazła się w technicznej recesji. W okresie od stycznia do marca br. niemiecki Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,3% k/k, podczas gdy wstępne wyniki z 28-04 wskazywały, że się nie zmienił. Reakcją rynku walutowego na tę niemiłą niespodziankę ekonomiczną zza Odry, było osłabienie euro wobec dolara (EUR/USD min. 1,0707).   ● [PLN]   Negatywne informacje dotyczące naszego największego partnera handlowego zmartwiły złotego (EUR/PLN max. 4,5141, USD/PLN max. 4,2140). Polskiej walucie zaszkodziła także opinia Ireneusza Dąbrowskiego z RPP, wg której „pod koniec roku może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych (…) jeśli inflacja będzie spadać szybko”. Na dokładkę makroekonomicznym obciążeniem dla PLNa stała się wiadomość o znacznym spadku nowych zamówień w krajowym przemyśle w kwietniu (-4,5% r/r; poprzednio 8,8%).    ● [USA]   Anty-inwestycyjne nastroje wobec euro i złotego kontrastowały z klimatem wokół dolara, który poprawiła wzrostowa rewizja danych nt. PKB USA w I kwartale 2023 (z 1,1% p.a do 1,3% p.a). Ponadto na zieloną walutę pozytywnie wpłynął raport jobless claims, który pokazał niższą od oczekiwań liczbę osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych, w poprzednim tygodniu (229 tys. vs prognoza 245 tys.; poprzednio 225 tys.). Pod wpływem tych publikacji rynek swapów zaczął w pełni wyceniać kolejną podwyżkę stóp Fed o 25 pb. w czerwcu. W ślad za tymi przewidywaniami rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do najwyższego poziomu od 9 marca br. (max. 3,829%). Od rana politycznym atutem dolara jest news agencji Bloomberga, że negocjatorzy Republikanów oraz Białego Domu zbliżyli się do porozumienia, które podniosłoby limit zadłużenia i ograniczyło wydatki federalne na dwa lata.

Przed nami

   ● [PCE core]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje bardzo ważnych danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmiany cen konsumpcyjnych, uważnie obserwowanym przez monetarnych polityków z FOMC. Ewentualny spadek ich dynamiki może stać się argumentem dla Fed za wstrzymaniem cyklu podwyżek stóp w czerwcu, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1500). Natomiast wzrost tego wskaźnika mógłby zmusić Rezerwę Federalną do dalszego zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej, co z kolei stałoby się wodą na młyn dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) i jednocześnie wiatrem w oczy jego konkurentów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,2500).   ● [Inne]   Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata nie można przegapić ogłoszenia danych nt. dochodów i wydatków amerykanów, zamówień na dobra trwałe oraz nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan – finalna wartość w maju).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.