Rozluźniona pętla zadłużenia

 (poniedziałek, 29-05, 8:50)


 Glapiński (RPP): proces dezinflacji będzie postępował i bardzo szybko, jeszcze w IV kwartale możliwe będą obniżki stóp.
Morawiecki (premier RP): jeśli nie zajdą absolutnie wyjątkowe zjawiska to inflacja będzie spadać do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp w IV kw.
USA: w kwietniu inflacja PCE core niespodziewanie wzrosła.
W weekend Biały Dom oraz Republikanie osiągnęli wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia USA. 

Za nami
   ● [NBP]   W piątek wzrosły oczekiwania inwestorów, że jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Polsce, krajowa Rada Polityki Pieniężnej zacznie łagodzić swoją politykę monetarną. Do zakładów na październikową obniżkę stóp NBP zachęciły ich gołębie wypowiedzi czołowych polityków RPP oraz rządu. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, „że proces dezinflacji będzie postępował i bardzo szybko, jeszcze w IV kwartale możliwe będą obniżki stóp". W podobnym tonie wypowiedział się premier RP Mateusz Morawiecki, który przyznał że „jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w IV kw.” Perspektywa obniżenia oprocentowania złotego zmniejszyła jego rynkową atrakcyjność (EUR/PLN max. 4,5425, USD/PLN max. 4,2341).   ● [USD]   Naszej walucie zaszkodził także wzrost oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp Fed o 25 pb. w czerwcu. W piątek indeks FedWatch mierzący prawdopodobieństwo takiego scenariusza podskoczył do 64,2% (z 42% w czwartek), po wiadomościach z USA o niespodzianym wzroście inflacji PCE core (4,7% r/r vs prognoza: 4,6%; poprzednio: 4,6%) oraz o największym od stycznia wzroście wydatków konsumentów w kwietniu (0,8% m/m vs prognoza 0,3%; poprzednio 0,1%). Wg prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Cleveland Loretty Mester piątkowe dane wskazują, że przed Bankiem jest jeszcze więcej pracy do zrobienia. Te wszystkie wiadomości faworyzowały dolara (EUR/USD min. 1,0702), który ma za sobą trzeci wzrostowy tydzień z rzędu.

Przed nami
   [USA]   Dziś inwestorzy mogą dyskontować weekendową informację o osiągnięciu wstępnego porozumienia ws. podniesienia pułapu zadłużenia USA przez „demokratyczną” Administrację Joe Bidena oraz Republikanów. Deal w tej sprawie powinien premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), kosztem jego rywali z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500). Z drugiej strony PLN oraz inne ryzykowne aktywa mogą skorzystać na poprawie globalnych nastrojów inwestycyjnych, wynikających z uniknięcia niewypłacalności USA i potencjalnych wstrząsów w światowej gospodarce. Jednak o materializacje pro-złotówkowego scenariusza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1500; punkt oporu EUR/USD: 1,0800) może być trudniej z powodu świątecznej nieobecności inwestorów z Wall Street i Stanów Zjednoczonych (Dzień Pamięci w USA), którzy często wyznaczają trendy na innych rynkach.   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy indeks zaufania konsumentów w USA autorstwa Conference Board,w środę polską inflację CPI oraz amerykański raport JOLTS, a w czwartek indeksy PMI, ISM dla sektora przemysłu po obu stronach Atlantyku (w tym dla Polski). Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowa publikacja majowego raportu Departamentu Pracy USA.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.