Skazani na wieloletnią stagflację (BIEC)

 (piątek, 28-04, 8:50)


 BIEC: wysoka inflacja rozlała się i utrwaliła we wszystkich obszarach działalności gospodarczej w Polsce.
RMF FM: w okolicach Bydgoszczy znaleziono szczątki pocisku ziemia-powietrze. 
USA: w I kwartale 2023 gospodarka amerykańska urosła o 1,1 p.a.
Wall Street: indeksy Dow Jones Industrial oraz S&P 500 mają za sobą najlepszą sesję od stycznia br.
Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian, ale zapowiedział szeroki przegląd swojej polityki pieniężnej.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce i w Niemczech, wstępny PKB Eurolandu w I kwartale oraz amerykańska inflacja PCE core.

Za nami
W czwartek część inwestorów z rynku PLN zaczęła już realizować zyski przed długim weekendem w Polsce.   ● [BIEC]   Zachęciła ich do tego pesymistyczna treść raportu krajowego Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wg którego polską gospodarkę czeka długoletnia stagflacja. BIEC napisało, że „wysoka inflacja rozlała się i utrwaliła we wszystkich obszarach działalności gospodarczej, skutecznie ograniczając popyt, który w ostatnich latach był podstawowym motorem wzrostu [polskiej] gospodarki. Wysoki poziom inflacji, przy braku determinacji w jej zwalczaniu, w połączeniu z dużą niepewnością związaną z czynnikami geopolitycznymi, tłamszą plany inwestycyjne przedsiębiorców, ograniczają konsumpcję, deprecjonują zgromadzony majątek i oszczędności. Wszystko to skazuje nas na długoletnie funkcjonowanie w warunkach wysokiej inflacji przy ograniczonym wzroście gospodarczym“.   ● [Pocisk]   Ponadto złotego uziemił (EUR/PLN max. 4,5971, USD/PLN max. 4,1742) news RMF FM, że w okolicach Bydgoszczy znaleziono szczątki pocisku ziemia-powietrze. Na szczęście po pewnym czasie okazało się, że były to fragmenty sprzętu wojskowego należącego do polskiej armii.   ● [USA]   Naszej walucie zaszkodziła także korekta wzrostowa dolara (EUR/USD min. 1,1010). Mimo niższego, niż zakładano wyniku PKB USA w I kwartale (1,1% p.a vs prognoza 2,0%; poprzednio: 2,6%), zielona waluta zyskała, gdyż nadspodziewanie wzrosły ceny artykułów z koszyka podstawowych wydatków na prywatną konsumpcję (4,9% k/k vs prognoza 4,7%; poprzednio 4,4%), co zwiększyło rynkowe prawdopodobieństwo majowej podwyżki stóp Fed (do 88%). Dolarowi dopomogła także informacja o zaskakującym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (230 tys. vs prognoza 249 tys.; poprzednio 246 tys.).   ● [Giełdy]   Straty złotego zmniejszyła wzrostowa sesja na giełdach (WIG20: +2,13%, DJIA: +1,57%). Na Wall Street gwiazdą wczorajszej sesji była spółka Meta (właściciel Facebooka), której wycena wzrosła o prawie 14% po tym, jak spółka zaraportowała lepsze od prognoz wyniki finansowe za I kw. 2023. 

Przed nami

Koniec tygodnia przyniesie ogłoszenie bardzo ważnych danych dot. Polski, Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych, które mogą wpłynąć na oczekiwania inwestorów ws. polityki RPP, ECB i Fed.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 GUS poda wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu. Wyższy wynik od prognoz zmniejszy szanse na tegoroczne obniżki stóp NBP, co byłoby z korzyścią dla złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5700, USD/PLN 4,1000). Natomiast niższy CPI mógłby skłonić RPP do pójścia śladem MNB oraz CNB, tj. do sygnalizacji gołębiego zwrotu w polskiej polityce pieniężnej. Byłoby to negatywne dla naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2000).   ● [€Z, USA]   Gracze globalni czekają na publikacje danych nt. wzrostu gospodarczego w strefie euro w I kw. oraz nt. inflacji w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Wyższy PKB Eurolandu i wysoki wzrost niemieckich cen konsumpcyjnych zwiększą oczekiwania ws. większej (tj. 50-punktowej) podwyżki stóp ECB w przyszłym tygodniu, co byłoby wodą na młyn wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1070). Z kolei wyższy wynik amerykańskiego wskaźnika cen bazowych PCE core może przypieczętować majową podwyżkę stóp Fed o 25 pb. i podreperować konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0970). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.