Darmowe wysokie stopy NBP

 (piątek, 19-05, 8:50)


Indeks FedWatch mierzący prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki stóp Fed o 25 pb. wzrósł do 41,5%.
Logan (Fed): ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki nie uzasadniają wstrzymania cyklu normalizacji polityki pieniężnej.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła najbardziej od 2021 (t/t).
Kotecki (RPP): zapowiedziane przez PiS dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp NBP co najmniej do końca 2025 roku.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne polityków Fed (Williams, Bowman, Powell) i ECB (Lagarde).

Za nami
   ● [PLN]   W czwartek na rynku walutowym obserwowaliśmy kontynuację korekty spadkowej złotego (EUR/PLN max. 4,5548, USD/PLN max. 4,2297 tj. najwyżej od 19 kwietnia). Inwestorzy z rynku PLN postanowili zrealizować kolejną część zysków z powodu wzrostu obaw o spełnienie przez rząd RP warunków zapisanych w tzw. kamieniach milowych KPO. Ich realizacja stanęła pod znakiem zapytania w związku z weekendową obietnicą wyborczą PiS dot. zniesienia opłat za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad. Tymczasem w Krajowym Planie Odbudowy zapisano, że do 30 czerwca 2024 system opłat drogowych zostanie rozszerzony, aby zwiększyć konkurencyjność transportu kolejowego.   ● [Fed]   Jednocześnie do dalszych zakupów konkurencyjnego dolara zachęcał wzrost oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp Fed. Prawdopodobieństwo podniesienia amerykańskich stóp o kolejne 25 pb. w czerwcu wzrosło powyżej 40%, po wiadomościach z USA o największym od 2021 spadku (t/t) liczby nowych wniosków o zasiłek w poprzednim tygodniu oraz o nadspodziewanym odbiciu wskaźnika aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim w maju. W ocenie prezes oddziału Fed w Dallas Lorie Logan ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki nie uzasadniają wstrzymania cyklu normalizacji polityki pieniężnej w USA. Z kolei prezes oddziału z St. Louis James Bullard przyznał, że wyższe stopy byłyby „ubezpieczeniem” przed inflacją. Pod wpływem tych wydarzeń kurs EUR/USD po raz pierwszy od 3 kwietnia br. zameldował się poniżej granicy 1,08 (min. 1,0760). Zyski zielonej waluty limitował większy, niż zakładano spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem w kwietniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [RPP]   Z kolei straty złotego ograniczyły słowa Ludwika Koteckiego z RPP, że zapowiedziane w weekend przez PiS dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp NBP co najmniej do końca 2025 roku.

Przed nami

   ● [Fed]   Wobec wzrostu niepewności ws. czerwcowej decyzji Fed, dziś warto posłuchać trzech wystąpień publicznych, wpływowych polityków amerykańskiego banku centralnego. Punktualnie o godzinie 14:30 głos zabierze prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku John Williams. 15 minut później (tj. o g. 14:45) wystąpi członkini zarządu banku Michelle Bowman, a o 17:00 swoje opinie wygłosi sam przewodniczący FOMC Jerome Powell.   ● [Scenariusze]   Głosy za kolejną podwyżką stóp będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz wiatrem w oczy jego rywali z G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,5600, USD/PLN 4,2500). Natomiast komentarze sugerujące bliskie zakończenie cyklu odbiorą atuty zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0850), a więc będą pozytywnie wpływać na wartość złotego & EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4800, USD/PLN 4,1500).   ● [ECB]   Na dobranoc inwestorzy posłuchają prezes Europejskiego Banku Centralnego Christiny Lagarde (jej wystąpienie rozpocznie się dopiero o godzinie 21:00).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.