Znak pokoju zza Atlantyku

 (wtorek, 23-05, 8:50)


 Biden: wkrótce spodziewam się ocieplenia relacji z Chinami.
USA: negocjacje ws. podniesienia pułapu zadłużenia zostały wznowione.
Polska: w kwietniu produkcja przemysłowa spadła najbardziej od maja 2020.
GPW: indeks WIG20 po raz pierwszy od kwietnia 2022 zameldował się powyżej granicy 2 tysięcy punktów.
Bullard z Fed oczekuje jeszcze dwóch podwyżek stóp w tym roku.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa w Polsce oraz decyzja MNB ws. stóp procentowych.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych w dobrych nastrojach.   ● [USA]   Oprócz spadku szans na kolejną podwyżkę stóp Fed w czerwcu, inwestorów ucieszyły słowa prezydenta USA o możliwym ociepleniu relacji z Chinami oraz wznowienie przez amerykańskich polityków negocjacji ws. podniesienia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Wzrost nadziei na poprawę stosunków pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem oraz spadek obaw przed niewypłacalnością kraju z największą gospodarką świata, pokrzepiły giełdy oraz waluty rynków wschodzących. W efekcie WIG20 po raz pierwszy od kwietnia 2022 przebił barierę 2 tys. pkt, a kurs EUR/PLN powrócił poniżej granicy 4,50 (min. 4,4966).   ● [GUS]   Makroekonomicznym wsparciem dla PLNa stały się wiadomości z Polski o najniższej od maja 2021 inflacji PPI oraz o mniejszym, niż zakładano spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Zyski naszego pieniądza (USD/PLN min. 4,1596) ograniczyła informacja o największym od pandemicznego maja 2020, spadku krajowej produkcji przemysłowej w kwietniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Fed]   Atrakcyjność złotego zmniejszyły też słowa prezesa oddziału Fed w St. Louis Jamesa Bullarda, że spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek stóp w tym roku. Pod wpływem tej wypowiedzi rentowność amerykańskich obligacji dwuletnich wzrosła o około 4 punkty bazowe do 4,328%, a kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,08 (min. 1,0796).

Przed nami
   
● [PMI]   Dzisiejszy dzień przyniesie ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI w maju, dzięki którym sprawdzimy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Wyższe wyniki z Europy zagrają na konto euro i jego sąsiadów z CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,0850; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1500), a lepsze w USA zapunktują dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750; punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2500).   ● [GUS]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla złotego będą dane GUS o krajowej sprzedaży detalicznej oraz o produkcji budowlano-montażowej w kwietniu.   ● [MNB]   PLN może obawiać się także dzisiejszej, ewentualnej decyzji Narodowego Banku Węgier o obniżeniu stopy 1-dniowego depozytu (MNB zasygnalizował możliwość takiego ruchu na swoim poprzednim posiedzeniu), która mogłaby wywołać wyprzedaż forinta, a przy okazji także innych walut Europy Środkowo-Wschodniej.  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.