Nie dla obniżek Fed, tak dla podwyżek ECB

  (środa, 10-05, 8:50)


 Chiny: w kwietniu zanotowano niespodziewany spadek importu.
USA: nastroje w małych firmach były w kwietniu najgorsze od 10 lat.
Williams (Fed): nie widzę żadnego powodu, aby obniżyć stopy procentowe w tym roku.
Nagel (ECB): stopy procentowe w strefie euro powinny dalej rosnąć.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz decyzja RPP ws. stóp procentowych NBP.

Za nami

   ● [ChRL]   Wczorajsze dane nt. handlu zagranicznego Chin zwiększyły obawy o tempo ożywienia gospodarczego w Państwie Środka. W kwietniu chiński import niespodziewanie spadł o 7,9% r/r (prognoza 0%; poprzednio -1,4%).   ● [USA]   Dodatkowym makro-zmartwieniem dla inwestorów stała się wiadomość z USA o najgorszych od marca 2013 roku nastrojach w segmencie małych firm. W poprzednim miesiącu indeks autorstwa NFIB stopniał do 89 pkt (z 90,1 w III), co wg analityków agencji Bloomberga odzwierciedla słabsze perspektywy ekonomiczne za oceanem.   ● [Reakcja]   Niepokojące sygnały z dwóch największych gospodarek świata zmartwiły inwestorów giełdowych (np. WIG20: -0,11%, DJIA: -0,17%). Na rynku Forex traciły waluty EM (EUR/PLN max. 4,5728), a zyskiwał bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,0941, USD/PLN max. 4,1775).   ● [Fed ]   Mocne wsparcie zapewnili zielonej walucie politycy Rezerwy Federalnej. Członek zarządu Fed Philip Jefferson powiedział, że amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Natomiast prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku John Williams stwierdził, że nie widzi żadnego powodu, aby obniżyć stopy procentowe w tym roku. ● [ECB] Jednak zniżkę popularnego eurodolara limitowały słowa Joachima Nagela z ECB, że stopy procentowe w strefie euro powinny dalej rosnąć.

Przed nami
   ● [CPI USA]   Dzisiejszy dzień przyniesie ogłoszenie arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI w kwietniu, które będą determinować oczekiwania inwestorów dotyczące polityki Banku Rezerwy Federalnej. Jej spadek mógłby ich zachęcić do zwiększenia zakładów na tegoroczne obniżki stóp procentowych w USA (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), co byłoby szkodliwe dla dolara oraz korzystne dla jego konkurentów z Grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1000). Natomiast wzrost CPI mógłby skłonić uczestników rynków finansowych do obstawienia scenariusza utrzymania wyższych stóp Fed przez dłuższy okres czasu, co byłoby ożywcze dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0940) i stanowiłoby wyzwanie dla złotego & Co. (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2000).   ● [RPP]   Nasi lokalni gracze czekają dziś także na decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP (rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian), a zwłaszcza na komunikat, w którym RPP może poinformować o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek i zasugerować termin pierwszej obniżki. W przypadku braku wskazówek w tej sprawie, uwaga inwestorów z rynku PLN przesunie się na jutrzejszą konferencję prezesa Glapińskiego.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.