Trzech wieszczów NBP

  (czwartek, 4-05, 8:50)


 Bank Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od sierpnia 2007.
Glapiński (RPP): mam nadzieję, że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp NBP.
Wnorowski (RPP): widać światełko w tunelu inflacji, co pozwoli coraz śmielej rozmawiać o obniżkach stóp NBP.
Dąbrowski (RPP): po wakacjach "Rada będzie poważnie rozpatrywała obniżenie stóp NBP".
USA: liczba wakatów w gospodarce była w marcu najniższa od kwietnia 2021.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych, amerykańskie raporty Challengera i jobless claims oraz bilans handlu zagranicznego USA.


Za nami

  ● [RPP]   W majówkę inwestorzy znacząco zwiększyli zakłady na tegoroczne cięcia stóp NBP. Zawarte przez nich kontrakty FRA zasygnalizowały ich spadek o 50 pb. do końca 2023 roku. Powodem tego stały się gołębie komentarze kilku polityków krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Jednym z nich był sam prezes Adam Glapiński, który „ma nadzieję […], że pod koniec roku będzie możliwa pierwsza obniżka stóp procentowych […] o ile inflacja będzie spadać w takim tempie w kierunku średniookresowego celu NBP, jak to przewiduje projekcja”. Zdanie przewodniczącego podzielił Henryk Wnorowski z RPP, który przyznał, że widać światełko w tunelu inflacji, co pozwoli coraz śmielej rozmawiać o obniżkach stóp procentowych. W podobnym tonie wypowiedział się Ireneusz Dąbrowski, który uważa, że po wakacjach "Rada będzie poważnie rozpatrywała obniżenie stóp procentowych", gdyż CPI spada szybciej od oczekiwań. W tym miejscu warto przypomnieć, że opublikowany w miniony piątek krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych osiągnął w kwietniu najniższą wartość od maja 2022 (14,7% r/r vs prognoza 15%; poprzednio 16,1%).   ● [PLN]   Perspektywa niższego oprocentowania złotego zmniejszyła jego atrakcyjność (EUR/PLN max. 4,6156, USD/PLN max. 4,2019). Niestety, dodatkowym makroekonomicznym obciążeniem dla PLNa był najniższy w tym roku wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (46,6 pkt vs prognoza 47,9 pkt.; poprzednio: 48,3 pkt.).   ● [Fed, JOLTS]   Straty złotego zmniejszyło zasygnalizowanie przez Fed możliwej pauzy w cyklu normalizacji amerykańskich stóp po tym jak Bank dokonał wczoraj 25-punktowej podwyżki (do 5,25% tj. najwyżej od sierpnia 2007). Po tej decyzji rynek terminowy zaczął wyceniać pierwszą obniżkę stóp Fed już we wrześniu br. Makro-zmartwieniem dla dolara (EUR/USD max. 1,1092, USD/PLN min. 4,1333) stała się najniższa od kwietnia 2021 liczba wakatów w gospodarce USA w marcu (JOLTS: 9,59 mln vs prognoza 9,77 mln; poprzednio 9,97 mln). 

Przed nami
   [ECB, EUR]   Dziś będziemy się emocjonować posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. 2/3 ankietowanych ekonomistów spodziewa się podwyżki stóp ECB o 25 pb., a 1/3 o 50 pb. Większy ruch monetarny wywinduje notowania wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1100), a mniejszy je podkopie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000). ● [CEE, PLN] Ponieważ walutom Regionu CEE jest już bliżej do pierwszej obniżki ich oprocentowania, należy się liczyć, że znajdą się na przeciwnym biegunie wobec euro. Zgodnie z tą logiką odważna decyzja ECB osłabi złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2000), a ostrożna ją umocni (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1000).   ● [USA, USD]   Dolar czeka na publikacje danych z USA nt. planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm (raport Chellengera), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz nt. handlu zagranicznego. Wyniki lepsze od prognoz poprawią pozycję wyjściową dolara przed jutrzejszą publikacją arcyważnego raportu Departamentu Pracy USA, a słabsze ją pogorszą. Zielona waluta czeka także na finał rozmów w Kongresie USA nt. podniesienia limitu zadłużenia. Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała w poniedziałek, że środków wystarczy tylko do 1 czerwca br.   ● [Wojna]   Z pola widzenia nie można również stracić nowych wiadomości dot. wojny Rosji z Ukrainą. Wczoraj Moskwa oskarżyła Kijów o nocny atak dronami na Kreml w celu próby zabicia prezydenta Władimira Putina.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.