Konsumenci :) vs przedsiębiorcy :(

 (czwartek, 25-05, 8:50)


 Wielka Brytania: rynek terminowy podwyższył wycenę docelowego poziomu stóp Banku Anglii do 5,5% (z około 5,1% jeszcze we wtorek).
Polska: w maju nastroje konsumentów poprawiły się siódmy miesiąc z rzędu. 
Niemcy: sub-indeks IFO dot. oczekiwań przedsiębiorców spadł w maju po raz pierwszy od siedmiu miesięcy.
Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w PL, PKB USA w I kw. (zrewidowany), amerykański raport jobless claims, indeks Kansas City Fed dla przemysłu oraz wystąpienia publiczne dwóch członków FOMC.

Za nami

  ● [UK]   Wczorajsze dane o brytyjskiej inflacji CPI zwiększyły oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp Banku Anglii. W kwietniu dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii spadła mniej, niż przewidywali wszyscy ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga. Ponadto inflacja bazowa nieoczekiwanie wzrosła o rekordowe 6,8 % r/r; podczas gdy rynek spodziewał się, że utrzymała się na poziomie z marca (tj. 6,2%). Pod wpływem tych publikacji rynek terminowy podwyższył wycenę docelowego poziomu stóp BoE do 5,5% (z około 5,1% jeszcze we wtorek), co podbiło rentowność brytyjskich obligacji skarbowych (10-letnie: max. 4,321%) oraz notowania funta szterlinga (GBP/USD max. 1,2470, GBP/PLN max. 5,1932).   ● [PL]   W tym czasie na Starym Kontynencie dobrze radził sobie złoty. Kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od czerwca 2021 (min. 4,4768), po ogłoszeniu przez GUS wskaźników BWUK i WWUK, które pokazały, że w maju nastroje polskich konsumentów poprawiły się już siódmy miesiąc z rzędu.   ● [DE]   Jednocześnie obciążeniem dla euro stał się pierwszy od siedmiu miesięcy spadek sub-indeksu IFO dot. oczekiwań niemieckich przedsiębiorców w maju (88,6 pkt vs prognoza 91,9 pkt; poprzednio 91,7 pkt), który jest postrzegany przez wielu analityków jako wiarygodny prognostyk wzrostu gospodarczego u naszych zachodnich sąsiadów. W następstwie tej informacji niemiecki indeks akcji DAX zameldował się poniżej granicy 16 tysięcy punktów.   ● [USA]   Zyski ryzykownych aktywów (w tym złotego) zmniejszyły rosnące obawy przed niewypłacalnością USA, spowodowane utrzymującym się impasem w rozmowach amerykańskich polityków ws. podniesienia pułapu zadłużenia (DJIA: -0,77%). Szkodziła im również jastrzębia treść protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, który pokazał, że politycy FOMC są podzieleni ws. kolejnej podwyżki, ale jednocześnie są sceptyczni co do ew. obniżki. W efekcie rynek zaczął wyceniać szczyt stóp Fed na poziome 5,25% (przy obecnym 5%).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko na pierwszym planie znajdują się wydarzenia amerykańskie. Wśród nich najważniejsze będą dane nt. PKB w I kw. (zrewidowane), nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz nt. aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City w maju, a także wystąpienia publiczne prezesów oddziałów Rezerwy Federalnej w Richmond (Toma Barkina) i w Bostonie (Susan Collins). Lepsze wyniki makro oraz głosy z FOMC za kolejną podwyżką stóp w czerwcu mogłyby podkręcić popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2500) . Natomiast przeciwny splot informacji mógłby przysporzyć przeciwników zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) i zwolenników jego konkurentom, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1500).   ● [PL]   Nasi lokalni gracze czekają także na dzisiejsze dane GUS dotyczące zatrudnienia w kwietniu. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki społecznej wynika, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia spadła do 5,3% (z 5,4% w marcu). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.