Juan idzie na dno?

 (czwartek, 18-05, 8:50)


 W Hongkongu chiński juan jest najtańszy wobec dolara od początku roku.
USA: Prezydent Joe Biden oraz przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zbliżyli się do porozumienia ws. podniesienia pułapu zadłużenia.
W Stanach Zjednoczonych w kwietniu liczba rozpoczętych budów domów nadspodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: indeks Fed z Filadelfii, amerykański raport jobless claims, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami

  ● [CNH]   Pierwszoplanowym (anty)bohaterem wczorajszej sesji walutowej okazał się chiński juan. Kurs USD/CNH po raz pierwszy w tym roku zameldował się powyżej granicy 7,00 (max. 7,0336) z powodu obaw, że post-pandemiczne ożywienie gospodarcze w Chinach dobiega końca. W reakcji na rozczarowujące wyniki chińskiej gospodarki w kwietniu (więcej na ten temat w naszych ostatnich Alertach FX24), analitycy banku Barclays znacząco obniżyli swoje prognozy dot. PKB ChRL w II kw. (z 5% k/k do 1%). Zniżkujący Renminbi pociągnął za sobą w dół notowania innych walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,5245, USD/PLN max. 4,1808).   ● [USD]   Jednocześnie wartość konkurencyjnego dolara podbił news, że prezydent USA Joe Biden oraz przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zbliżyli się do porozumienia ws. podniesienia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. McCarthy uważa, że „zawarcie umowy jest możliwe do końca tygodnia”. Dodatkowym atutem zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0810) stała się informacja o nadspodziewanym wzroście rozpoczętych budów domów za oceanem w kwietniu (1401 tys. vs prognoza 1400 tys.; poprzednio 1371 tys.).   ● [Giełdy, ropa]   Optymistyczne sygnały polityczne i makroekonomiczne z USA zmniejszyły obawy przed recesją amerykańskiej gospodarki, co podbiło ceny ropy (brent: +2,74%) oraz akcji na Wall Street (DJIA: +1,24%).

Przed nami
   ● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują wydarzenia amerykańskie. Wśród nich znajdują się dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed oraz nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym, a także liczne wystąpienia publiczne polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: członek zarządu Philip Jefferson, członek zarządu Banku Michael S. Barr oraz prezes oddziału w Dallas Lorie Logan. W kontekście ostatnich słabszych danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w USA warto także śledzić ogłoszenie raportu finansowego Walmart'a za I kwartał.   ● [Scenariusze]   Lepsze wyniki makro i mikro oraz jastrzębie sygnały z Fed, opowiadające się utrzymaniem wyższych stóp przez dłuższy czas, zagrają na konto dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) i przeciw jego rywalom z grupy G10 oraz z rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,5300, USD/PLN 4,2000). Natomiast odwrotny splot ekonomiczny może podkopać notowania zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), na czym mógłby skorzystać relatywnie wyżej oprocentowany złoty i jego kompani z EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4800, USD/PLN 4,1000).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.