Samospełniająca się, niebyła interwencja

 (wtorek, 9-05, 8:50)


 Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od lutego 2022.
Sentix: w maju nastroje inwestorów ze strefy euro niespodziewanie pogorszyły się.
Niemcy: w marcu produkcja przemysłowa odnotowała największy miesięczny spadek od roku.
Kalendarz Eko: wystąpienia publiczne Jeffersona i Williamsa z Fed.

Za nami
W poniedziałek złoty wznowił swój wiosenny rajd, dzięki czemu kurs EUR/PLN zameldował się na najniższym poziomie od lutego 2022 (min. 4,5583).   ● [EUR]   Analitycy uważają, że do nowych zakupów naszego pieniądza ośmieliła inwestorów piątkowa publikacja danych o aktywach rezerwowych Narodowego Banku Polskiego. Ich wzrost w kwietniu uciął spekulacje, że dotychczasowa aprecjacja PLNa wynikała z interwencji walutowych NBP i BGK.   ● [EUR]   Jednocześnie obciążeniem dla euro stały się wiadomości o najgorszych od stycznia, nastojach inwestorów ze strefy euro (Sentix: -13,1 pkt w V vs prognoza -7,9 pkt.; poprzednio: -8,7 pkt.) oraz o największym od roku spadku produkcji przemysłowej w Niemczech, w marcu (-3,4% m/m vs prognoza -1,3%; poprzednio +2,1%).   ● [USD]   Na korzyść polskiej waluty wypadł także bilans wydarzeń na rynku USD/PLN (min. 4,1306), gdzie dolar stracił z powodu wzrostu oczekiwań na obniżki stóp Fed. Mimo lepszych od prognoz danych z amerykańskiego rynku pracy (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24), 1/3 rynku wycenia pierwsze cięcie już w lipcu br. Równoważące się informacje ekonomiczne z Eurolandu i Stanów Zjednoczonych utrzymały kurs wymiany tych walut w przedziale od 1,0984 do 1,1054.   ● [GBP]   W koszyku G10 dobrze radził sobie brytyjski funt. Kurs GBP/USD osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2022, gdyż inwestorzy doważyli swoje pozycje w szterlingu przed czwartkowym posiedzeniem Banku Anglii, na którym (wg oczekiwań rynku) może dojść do kolejnej podwyżki stóp BoE.

Przed nami

   ● [Fed]   W kontekście wzrostu oczekiwań na tegoroczne obniżki stóp Fed, dziś warto posłuchać wystąpień publicznych: członka zarządu Banku Rezerwy Federalnej Philipa Jeffersona oraz prezesa oddziału z Nowego Jorku Johna Williamsa. Gołębie wypowiedzi (sygnalizujące cięcia stóp w II połowie roku) będą szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1070) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1000). Natomiast jastrzębie komentarze mówiące o kolejnej podwyżce lub utrzymaniu stóp na wyższym poziomie przez dłuższy czas, zagrają na konto zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0970), a więc przeciwko złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2000).   ● [Geopolityka]   Warto także nastawić radary na wydarzenia w Moskwie (obchody Dnia Zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami) oraz w Waszyngtonie (spotkanie prezydenta Bidena z przywódcami Republikanów i Demokratów ws. zwiększenia limitu zadłużenia).   ● [Jutro]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych danych o amerykańskiej inflacji CPI w kwietniu oraz decyzji krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.