Złoty błyszczy

 (środa, 17-05, 8:50)


 Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od 11 czerwca 2021 roku.
Polska: w I kwartale gospodarka wzrosła w ujęciu kwartalnym najbardziej od 2020 roku.
Niemcy: w maju nastroje ekonomiczne są najgorsze od grudnia ubiegłego roku (wg ZEW).
USA: w kwietniu sprzedaż detaliczna odbiła mniej, niż zakładano, natomiast produkcja przemysłowa nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: finalny wynik inflacji HICP w strefie euro, dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw za oceanem.

Za nami

   [PLN]   We wtorek złoty wyśrubował swój wynik forsując barierę EUR/PLN 4,5000 (min. 4,4823 tj. najniżej od 11 czerwca 2021). Pro-złotówkowe nastroje wzmocniły lepsze od prognoz dane nt. polskiego Produktu Krajowego Brutto w I kwartale 2023, które zmniejszyły obawy przed recesją w naszej gospodarce. W ujęciu kwartalnym PKB Polski wzrósł aż o 3,9% (prognoza: prognoza 0,7%; poprzednio: -2,3%), a w rocznym spadł tylko o 0,2% (prognoza -0,8%; poprzednio 2,3%).   ● [EUR]   Zniżce notowań EUR wobec PLNa sprzyjał najniższy od grudnia ubiegłego roku, wynik indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech (ZEW: -10,7 pkt vs prognoza -5,3 pkt; poprzednio: 4,1 pkt).   ● [USD]   Polska waluta wygrała również w starciu z dolarem (USD/PLN min. 4,1138), któremu zaszkodziło mniejsze, niż zakładano odbicie sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu (0,4% m/m vs prognoza 0,8%; poprzednio -0,7%). W pesymistyczny obraz amerykańskiej konsumpcji wpisały się gorsze od prognoz wyniki finansowe sieci hipermarketów Home Depot za I kw. 2023. Dodatkowym zmartwieniem dla graczy z rynku USD i z Wall Street (DJIA: -1,01%) był utrzymujący się impas polityczny w USA ws. podniesienia pułapu zadłużenia. Makro-pozycji zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0850) broniła produkcja przemysłowa w Stanach, która w poprzednim miesiącu nieoczekiwanie wzrosła (0,5% m/m vs prognoza 0%; poprzednio 0%).   ● [GBP]   Nasza waluta na przegranym polu zostawiła także funta szterlinga. Kurs GBP/PLN stopniał prawie o 3 grosze (min. 5,1481) po informacjach z brytyjskiego rynku pracy, o najwyższej od stycznia 2022 stopie bezrobocia w marcu oraz o niespodziewanym wzroście wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w kwietniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Zyski złotego mogłyby być nawet większe gdyby premier RP Mateusz Morawiecki nie zasugerował, że spadek inflacji poniżej 10% umożliwi RPP obniżkę stóp NBP w II połowie roku.

Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w kwietniu. Lepsze od prognoz wyniki amerykańskiego sektora budowlanego mogą zwiększyć popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0840), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000). W razie gorszych danych należy się liczyć z przeciwną reakcją zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0940) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000).   ● [EIA]   Inwestorzy z rynku USD oraz posiadacze petro-walut muszą również śledzić popołudniową publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych (o g. 16:30).   ● [€Z]   Natomiast dociekliwi eko-obserwatorzy powinni także zwrócić uwagę na ogłoszenie finalnego wyniku inflacji HICP w strefie euro w poprzednim miesiącu. Wstępne dane z 2 maja pokazały jej wzrost z 6,9% do 7%. Większy wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych w Eurolandzie wzmocni oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp ECB.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.