Końcowa faza walki ECB

 (piątek, 5-05, 8:50)


 Europejski Bank Centralny zwolnił tempo normalizacji stóp w strefie euro.
USA: w marcu deficyt handlowy był najmniejszy od listopada 2022.
Norges Bank podniósł referencyjną stopę procentową do najwyższego poziomu od 2008 roku.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [ECB]   W czwartek wszystkich inwestorów zelektryzował nieoczywisty wynik posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Wobec spadku inflacji w bloku, ECB postanowił zmniejszyć tempo zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro, podnosząc refinansową stopę procentową jedynie o 25 pb. (do 3,75% tj. najwyżej od października 2008). Odpowiedzią rynku walutowego na tę decyzję był spadek wyceny euro (EUR/USD min. 1,0986), gdyż część graczy liczyła na kolejną 50-punktową podwyżkę. Ponadto w komunikacie Bank zasugerował, że zbliża się do końcowej fazy cyklu normalizacji. Potencjalnie mniejsza atrakcyjność wspólnej waluty ucieszyła jej rywali Regionu CEE, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,5804).   ● [USA]   Zyski PLNa przycięła wiadomość o najmniejszym od listopada 2022 deficycie handlowym USA, która wspierała konkurencyjnego dolara (USD/PLN max. 4,1722). Zielonej walucie pomógł także większy od prognoz wzrost jednostkowych kosztów pracy w Stanach w I kwartale br. Jednak do większych zakupów amerykańskiej waluty zniechęcała informacja o nadspodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [NOK]   Największym wygranym wczorajszej sesji była korona norweska, która zyskała na wartości po tym jak Norges Bank podniósł główną stopę procentową o 25 pb. (do 3,25% tj. najwyżej od 2008 roku) oraz zapowiedział kolejną podwyżkę w czerwcu.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy koncentrują się na publikacji nowego raportu Departamentu Pracy USA. Analitycy spodziewają się, że w kwietniu spadnie dynamika zatrudnienia (NFP: do 180 tys. z 236 tys. w III) oraz wzrośnie stopa bezrobocia (do 3,6% z 3,5% w III). Materializacja tych prognoz mogłaby zwiększyć oczekiwania rynku ws. zakończenia cyklu podwyżek stóp Fed w czerwcu oraz pierwszych obniżek w drugiej połowie roku, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1100) oraz pozytywne dla jego rywali z grupy G10 oraz z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1000). W przypadku lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy politycy Fed mogliby zyskać argument za kolejną podwyżką lub za utrzymaniem ich na dotychczasowym poziomie przez dłuższy czas, co byłoby z korzyścią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0985). W tym alternatywnym scenariuszu należy się liczyć z deprecjacją walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2000).   ● [Inne]   Dla porządku warto dodać, że oprócz raportu DP w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed Lisy Cook. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje rozwój wydarzeń w amerykańskim sektorze bankowym. Czarne chmury zbierają się nad PacWest Bancorp, co niepokoi graczy z Wall Street (wczoraj DJIA: -0,86%). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.