Zadłużenie dolara

  (poniedziałek, 22-05, 8:50)


 Powell (Fed): z powodu zaostrzenia warunków kredytowych w USA, Fed nie musi bardzo podnosić stóp procentowych.
USA: negocjacje ws. podniesienia pułapu zadłużenia zostały wstrzymane.
GPW: indeks WIG20 osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2022.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń. 

Za nami
Na rynku walutowym miniony tydzień zakończył się pechowo dla dolara.   ● [Fed]   Zielonej walucie zaszkodziła zaskakująco umiarkowana wypowiedź prezesa amerykańskiego banku centralnego. Jerome Powell przyznał, że z powodu zaostrzenia warunków kredytowych w USA, Fed nie musi bardzo podnosić stóp procentowych. Pod wpływem tych słów indeks CME Group FedWatch, opisujący prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki stóp o 25 pb., spadł z 41,4% (w czwartek) do 16%.   ● [Administracja USA]   Posiadaczy amerykańskiej waluty zmartwiło także wstrzymanie rozmów ws. podniesienia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. W piątek agencje informacyjne podały, że główni negocjatorzy przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego, nagle opuścili zamknięte spotkanie z przedstawicielami Białego Domu, wkrótce po jego rozpoczęciu. Wzrost obaw przed niewypłacalnością USA spowodował m.in. spadek cen ropy (brent: -0,37%) oraz akcji na Wall Street (DJIA: -0,33%).   ● [Banki]   Ponadto indeks banków regionalnych KBW stopniał o 2,2% po newsie CNN, że sekretarz skarbu USA Janet Yellen poinformowała prezesów największych banków o konieczności dalszych przejęć.   ● [PLN, GPW]   Kapitał ze sprzedaży dolara oraz amerykańskich akcji trafił do Europy (EUR/USD max. 1,0830), w tym także do Polski. W efekcie kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły odpowiednio do min. 4,5152 i 4,1720, a indeks WIG20 wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia ubiegłego roku. Giełdową gwiazdą piątkowej sesji na GPW było Allegro (+5,71%), które wg analityków skorzystało na pozytywnych rekomendacjach oraz na wprowadzeniu nowego cennika usług, w tym opłaty za Allegro Pay.

Przed nami
   ● [PL]   Początek tygodnia przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pokażą jak krajowa gospodarka zaczęła II kwartał. Już dziś poznamy kwietniowe dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, jutro nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej, a w środę aktualne nastroje konsumentów. Lepsze od prognoz wyniki będą wspierały powrót złotego na ścieżkę wzrostu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1500), a gorsze mogą go z niej zawrócić (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2500).   ● [Rynki światowe]   Inwestorzy globalni czekają na ogłoszenie jutrzejszych indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA oraz na środową publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. Jeżeli do tego czasu nie nadejdą informacje o osiągnięciu porozumienia ws. podniesienia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższy punkt wsparcia to 1,0750, a oporu 1,0850.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.