Zaufanie i presja, które cieszą

  (czwartek, 27-04, 8:50)


 Vujcic (ECB): Bank musi dalej podnosić koszty finansowania zewnętrznego, gdyż presja inflacyjna pozostaje zbyt wysoka.
Niemcy: zaufanie konsumentów jest najwyższe od ponad roku.
USA: w marcu zamówienia na podstawowe dobra kapitałowe nadspodziewanie spadły.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu, wstępny PKB USA w I kw., amerykański raport jobless claims, indeks Kansas City Fed oraz decyzje monetarne Banku Japonii. 


Za nami

W środę pierwsze skrzypce na scenie walutowej grało euro (EUR/USD max. 1,1096 tj. najwyżej od marca 2022).   ● [ECB]   Wspólna waluta zyskiwała przy akompaniamencie Borisa Vujcica z ECB mówiącego o tym, że Bank musi dalej podnosić koszty finansowania zewnętrznego, gdyż presja inflacyjna pozostaje zbyt wysoka.   ● [DE]   Makroekonomicznym atutem dla EUR był najwyższy od ponad roku wynik indeksu zaufania niemieckich konsumentów wg GfK w maju (-25,7 pkt vs prognoza: -27,7 pkt.; poprzednio: -29,3 pkt.). Optymistyczne sygnały od naszego największego partnera handlowego dodały mocy złotemu (EUR/PLN min. 4,5757, USD/PLN min. 4,1251).   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara stała się wiadomość o nadspodziewanym spadku zamówień na podstawowe dobra kapitałowe w USA (-0,4% w III vs prognoza -0,1%; poprzednio: -0,7%), która jest kolejnym symptomem spowolnienia amerykańskiej gospodarki. Innym wymiernym skutkiem tej publikacji był spadek cen ropy (Crude: -3,62%) oraz akcji na Wall Street (DJIA: -0,68%). Pozytywnym wyjątkiem był Microsoft, którego wycena giełdowa wzrosła o 7,24% po tym, jak spółka zaraportowała lepsze od prognoz wyniki finansowe za I kw. 2023.   ● [SEK]   Największym przegranym wczorajszej sesji była korona szwedzka. Popularny SEK znalazł się w odwrocie z powodu niejednogłośnej decyzji Riksbanku ws. spodziewanej podwyżki stóp o 50 pb. (dwóch polityków Banku głosowało za mniejszym ruchem).

Przed nami
   ● [USA]   Pierwszoplanowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego w USA w I kwartale br. PKB niższy od prognoz mógłby zwiększyć obawy wśród polityków Fed o sytuację ekonomiczną w Stanach i wzbudzić w nich wątpliwość ws. majowej podwyżki stóp. Takie dane byłyby rzecz jasna szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1100) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5700, USD/PLN 4,1000). Z kolei wyższy wzrost zmniejszy groźbę recesji i zachęci członków FOMC do kolejnego podniesienia stóp funduszy federalnych, co byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), a więc negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2000). Oprócz amerykańskiego PKB, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane nt. nastrojów w gospodarce Eurolandu, nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz nt. aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City.   ● [BoJ]   Inwestorzy czekają także na konkluzje ze spotkania Banku Japonii pod przewodnictwem nowego prezesa Kazuo Uedy. Według przecieków agencji Bloomberga niektórzy politycy BoJ obawiają się, że z powodu niepewności związanej z ostatnimi turbulencjami w sektorze bankowym w USA i Europie, Bank wprowadzi już na tym posiedzeniu zmiany w dotychczasowej polityce kontroli krzywej rentowności.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.