Gra na jedną cyfrę

 (środa, 19-04, 8:50)


 Kurs EUR/PLN osiągnął najniższą wartość od czerwca 2022.
Niemcy: wg ZEW w kwietniu nastroje ekonomiczne są najgorsze od początku roku.
UK: w lutym wzrost płac niespodziewanie utrzymał się na poziomie ze stycznia.
Wall Street: bank Goldman Sachs opublikował gorsze od prognoz, wyniki finansowe za I kw. 2023.
Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji HICP w Eurolandzie oraz Beżowa Księga Fed.


Za nami

We wtorek kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od czerwca 2022 (min. 4,6158).   ● [ChRL]   Podatny grunt pod umocnienie złotego przygotowała wiadomość o nadspodziewanym wzroście PKB Chin w I kwartale 2023. Dzięki zniesieniu surowych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, druga największa gospodarka świata urosła w tym czasie o 4,5% r/r, co rzecz jasna najbardziej ucieszyło chińskiego juana (USD/CNH min. 6,8706).   ● [CNB]   Ta informacja pozytywnie oddziaływała również na waluty CEE i złotego, które oprócz tego nadal korzystały na spadku oczekiwań na tegoroczne cięcia stóp procentowych w krajach Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (USD/PLN min. 4,2076). Wczoraj wiceprezes Narodowego Banku Czech Eva Zamrazilova powiedziała, że stopy CNB nie zostaną obniżone, dopóki inflacja nie spadnie do poziomu jednocyfrowego. ● [DE] Jednocześnie obciążeniem dla euro był niespodziewany spadek indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech (ZEW: 4,1 pkt w IV vs prognoza 15 pkt; poprzednio 13 pkt).   ● [GBP]   Wśród walut z G10 dobrze radził sobie funt (GBP/USD max. 1,2450, GBP/PLN max. 5,2619). Szterling zyskał po wiadomości, że w lutym wzrost wynagrodzeń w Wielkiej Brytanie utrzymał się na poziomie ze stycznia, podczas gdy rynek spodziewał się jego spadku, co zwiększyło oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp BoE w maju. Dodatkowym argumentem dla Banku Anglii za dalszym zacieśnianiem swojej polityki monetarnej może być mniejszy, niż zakładano spadek brytyjskiej inflacji CPI w marcu (10,1% vs prognoza 9,8%; poprzednio 10,4%).   ● [AUD]   Wczorajszą sesję na plusie zakończył także australijski dolar. Popularny Aussie zdrożał po tym, jak protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii ujawnił, że w kwietniu RBA rozważał 11-tą z rzędu podwyżkę stóp, zanim zdecydował się wstrzymać cykl normalizacji stóp.

Przed nami
   ● [Beżowa Księga Fed]   Dziś warto zwrócić uwagę na publikację Beżowej Księgi, czyli opisowego raportu o stanie amerykańskiej gospodarki, sporządzonego na podstawie informacji zebranych przez lokalne oddziały Rezerwy Federalnej. Pesymistyczna treść dokumentu zwiększy prawdopodobieństwo, że w maju Fed zakończy cykl podwyżek stóp, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), a jednocześnie korzystne dla jego rywali z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 4,1500). W przypadku bardziej optymistycznego raportu amerykańskiego banku centralnego inwestorzy mogą wznowić grę na kolejne podwyżki, co skutkowałoby umocnieniem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500).   ● [Inne]   Ponadto w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane nt. inflacji HICP w strefie euro w marcu (finalne) oraz nt. zmiany zapasów paliw w USA w poprzednim tygodniu. Gracze z Wall Street czekają na dzisiejsze publikacje raportów finansowych banku Morgan Stanley i Tesli za I kw. 2023.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.