Mniej, więcej inflacji

  (poniedziałek, 3-04, 8:50)


 Polska: w marcu inflacja CPI w Polsce spadła mniej, niż oczekiwano
Strefa euro: w poprzednim miesiącu inflacja HICP była najniższa od lutego 2022.
USA: w lutym inflacja PCE core nieoczekiwanie spadła.
Wall Street: technologiczny Nasdaq ma za sobą najlepszy kwartał od 2020.
OPEC oraz sojusznicy Kartelu ogłosili zaskakujące cięcia wydobycia ropy.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA.

Za nami
   ● [GUS]   Piątkowa wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku inflacji CPI w Polsce zmniejszyła szanse na tegoroczne obniżki stóp NBP. Wg wstępnych danych w marcu krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł do 16,2% (z 18,4 w lutym), podczas gdy rynek spodziewał się, że obniży się do 15,9%. Perspektywa utrzymania polskich stóp, na relatywnie wysokim poziomie przez dłuższy czas sprzyjała złotemu.   ● [€Z]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,6681) sprzyjała niekorzystna dla wspólnej waluty informacja o rekordowym spadku inflacji HICP w strefie euro (6,9% r/r vs prognoza 7,1%; poprzednio 8,5%), która zwiększyła oczekiwania na to, że ECB spowolni tempo normalizacji stóp w maju.   ● [USA]   Jednoczesny spadek wartości popularnego eurodolara (min. 1,0788) limitowały jednak dane zza oceanu o zaskakującym obniżeniu amerykańskiej inflacji PCE core (4,6% vs prognoza 4,7%; poprzednio 4,7%) oraz o umiarkowanym wzroście wydatków konsumentów (0,2% m/m w II vs prognoza 0,3%; poprzednio 2%). Powyższe wyniki zwiększyły nadzieje wielu inwestorów na to, że Fed zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp funduszy federalnych, co wywindowało ceny akcji na Wall Street (DJIA: +1,26%). Na przykład technologiczny Nasdaq zyskał w piątek +1,74%, zyskując w całym I kw. aż +16,77% (tj. najlepszy kwartał od połowy 2020).   ● [Fed]   Pozycji dolara bronili pośrednio prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z Bostonu oraz z Nowego Jorku. Susan Collins powiedziała, że dane o inflacji nie zmieniają jeszcze ścieżki amerykańskich stóp. Z kolei John Williams przyznał, że warunki finansowe będą kluczowym czynnikiem wpływającym na jego myślenie o tym, co dalej z polityką amerykańskiego banku centralnego. Po korekcie ostatnia sesja walutowa marca i pierwszego kwartału zamknęła się na poziomie: EUR/USD 1,0839, EUR/PLN 4,6795, USD/PLN 4,3189.

Przed nami
Dziś przypada pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca, stąd czeka nas publikacja aktualnych wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle.   ● [PLN]   Już o godzinie 9:00 poznamy wynik indeksu PMI dla Polski. Jego dalszy wzrost (piąty z rzędu) byłby wodą na młyn złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500), zaś przerwanie tej dobrej serii wyhamuje jego trend wzrostowy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500).   ● [EUR/USD]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie indeksów PMI, ISM dla krajów strefy euro oraz dla Stanów Zjednoczonych. Wstępne dane pokazały pogorszenie koniunktury w Eurolandzie oraz jej poprawę w USA. Pogłębienie tej rozbieżności może rozbudzić apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770), a jej zmniejszenie dodać wigoru wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0850).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli zaś chodzi o eko-agendę na kolejne dni, to już jutro poznamy amerykański raport JOLTS, w środę indeksy PMI, ISM dla sektora usług po obu stronach Atlantyku oraz decyzję RPP ws. stóp procentowych (rynek oczekuje utrzymania statusu quo), a w piątek wyniki payrollsów w USA. W międzyczasie warto monitorować sytuację w sektorze bankowym oraz w kwestiach wojny rosyjsko-ukraińskiej.   ● [OPEC]   Ceny ropy wzrosły dziś rano 7,5% po tym jak wczoraj Arabia Saudyjska i inni członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz jej sojusznicy, w tym Rosja, ogłosili zaskakujące cięcia wydobycia tego surowca, łącznie o około 1,6 miliona baryłek dziennie. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.