Inflacja ⬆️ vs indeks strachu ⬇️

  (czwartek, 20-04, 8:50)


 Wielka Brytania: rynek terminowy wycenia docelowy poziom stóp BoE powyżej 5%.
Euroland: w marcu inflacja bazowa wzrosła najbardziej od kwietnia 2022.
Bullard (Fed): Bank powinien podnieść jeszcze stopy funduszy federalnych o 75 punktów bazowych łącznie.
Wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu) osiągnął najniższy poziom od listopada 2021.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w PL, protokół ECB, indeks Fed z Filadelfii, amerykański raport jobless claims, sprzedaż domów w USA oraz wystąpienia publiczne czterech polityków FOMC.


Za nami

Wczorajsze dane o inflacji w Wielkiej Brytanii oraz w Eurolandzie dostarczyły politykom Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego nowych argumentów za dalszymi podwyżkami stóp BoE i ECB.   ● [UK]   Brytyjski Urząd Statystyczny podał, że w marcu ceny konsumpcyjne siódmy miesiąc z rzędu rosły w dwucyfrowym tempie. Pod wpływem tej publikacji rynek terminowy zwiększył wycenę docelowego poziomu stóp BoE powyżej 5%, co podbiło rentowność brytyjskich obligacji (10-letnie: max. 3,9002%) oraz notowania funta (GBP/USD max. 1,2474).   ● [€Z]   Z kolei Eurostat poinformował, że w poprzednim miesiącu inflacja bazowa HICP wzrosła bardziej, niż wskazywały wstępne dane. W marcu ceny konsumpcyjne z wyłączeniem żywności i energii podskoczyły w strefie euro o 1,3% m/m (najbardziej od kwietnia 2022) z 0,8% m/m (w lutym), podczas gdy rynek spodziewał się ich wzrostu o 1,2%. ● [CEE] Perspektywa wyższych stóp BoE i ECB zmniejszyła atrakcyjność znaków płatniczych krajów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6355). Anty-reklamę walutom CEE zrobił wiceprezes banku centralnego Węgier Barnabas Virag, który zasygnalizował, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu politycy MNB mogą podjąć decyzję o zawężeniu korytarza stóp procentowych, co byłoby krokiem w kierunku normalizacji węgierskiej polityki pieniężnej.   ● [USA]   Zwyżce kursu USD/PLN (max. 4,2375) sprzyjała opinia prezesa oddziału Fed z St. Louis Jamesa Bullarda, że Bank powinien podnieść jeszcze stopy funduszy federalnych o 75 punktów bazowych łącznie. W jastrzębim tonie wypowiedział się także prezes oddziału z Nowego Jorku John Williams, który powiedział, że inflacja jest nadal na problematycznych poziomach i Bank będzie działał w celu jej obniżenia. Według Beżowej Księgi autorstwa Rezerwy Federalnej ogólna aktywność gospodarcza niewiele się zmieniła w ostatnich tygodniach. Wobec upadków SVB i Signature Banku „w kilku okręgach zauważono, że banki zaostrzyły standardy udzielania pożyczek w związku ze zwiększoną niepewnością i obawami o płynność”. Straty złotego limitowały relatywnie dobre nastroje inwestycyjne na świecie, które odzwierciedla najniższy od listopada 2021 wynik wskaźnika VIX (tzw. indeksu strachu).

Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe publikacje dot. gospodarki amerykańskiej oraz publiczne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej i Białego Domu. Równocześnie o godzinie 14:30 zaplanowano ogłoszenie indeksu Fed z Filadelfii oraz raportu raportu jobless claims, a półtorej godziny później (tj. o g. 16:00) podane zostaną dane nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym. Pod wieczór rozpocznie się maraton wypowiedzi polityków Fed. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: Christopher Waller, Loretta Mester, Michelle Bowman i Raphael Bostic. W międzyczasie sekretarz skarbu USA Janet Yellen przedstawi główne cele administracji Bidena dotyczące relacji gospodarczych z Chinami. Lepsze od prognoz wyniki makro oraz jastrzębie głosy członków FOMC (za kolejnymi podwyżkami stóp Fed) będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz szkodzić jego rywalom z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500) .   ● [€Z, PL]   O pozycji wyjściowej euro zdecyduje zapis z ostatniego posadzenia Europejskiego Banku Centralnego, a o złotym dane o nastrojach polskich konsumentów. Jastrzębi protokół ECB, wskazujący na dalsze podwyżki stóp w strefie euro, postawi w lepszym świetle wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), a wzrost wskaźników BWUK i WWUK zrobi dobrą reklamę naszemu pieniądzowi (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 4,1500).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.