Koniec seryjnej produkcji PMI

  (wtorek, 4-04, 8:50)


 Ceny ropy zaliczyły największy dzienny wzrost od prawie roku.
Bullard (Fed): Bank powinien podnieść stopy funduszy federalnych powyżej poziomu 5%.
Polska: w marcu odnotowano pierwszy od pięciu miesięcy spadek indeksu PMI dla sektora przemysłu.
USA: w poprzednim miesiącu wskaźnik ISM dla przemysłu osiągnął najniższy poziom od maja 2020.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w Eurolandzie, zamówienia w przemyśle USA, amerykański raport JOLTS oraz wystąpienie publiczne Lisy Cook z Fed.

Za nami
Złoty ma za sobą trudny początek miesiąca.   ● [OPEC+, Fed]   Nastroje wokół PLNa oraz innych ryzykownych aktywów pogorszyła niedzielna, decyzja OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy (Brent: +...% tj. największy dzienny wzrost od prawie roku), która zwiększyła oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp Fed i umocniła dolara (EUR/USD min. 1,0788). W tym samym tonie wypowiedział się prezes oddziału Rezerwy Federalnej z St. Louis James Bullard, który przyznał wczoraj, że Bank powinien podnieść stopy funduszy federalnych powyżej poziomu 5%.   ● [PMI]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,6863) stał się, pierwszy od pięciu miesięcy, spadek indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w marcu (48,3 pkt vs prognoza 48,2 pkt; poprzednio 48,5 pkt). W raporcie S&P Global (firmy sporządzającej badanie) napisano, że „warunki gospodarcze w krajowym sektorze wytwórczym pogorszyły się wraz z równoczesnym spadkiem produkcji i nowych zamówień. Poziom zatrudnienia też się obniżył, ponieważ firmy nadal zgłaszały wystarczającą zdolność do wygodnej pracy zarówno nad realizacją nowych, jak i wcześniej otrzymanych kontraktów”. Straty złotego oraz euro ograniczył wyższy od prognoz wynik indeksu PMI dla sektora przemysłu Eurolandu w marcu (47,3 vs prognoza 47,1 pkt; poprzednio 48,5 pkt).   ● [ECB]   Monetarnym wsparciem dla wspólnej waluty stały się słowa Roberta Holzmanna z Europejskiego Banku Centralnego, że 50-punktowa podwyżka stóp ECB w maju jest dalej w grze.   ● [ISM]   Za to zyski dolara zredukowała (EUR/USD max. 1,0917, USD/PLN min. 4,2807) wiadomość o, największym od maja 2020, spadku aktywności amerykańskich przemysłowców wg ISM (46,3 pkt w III vs prognoza 47,5 pkt; poprzednio 47,7 pkt).

Przed nami

   ● [JOLTS]   Dziś spośród tematów, znajdujących się na makroekonomicznej agendzie największe emocje wzbudza publikacja amerykańskiego raportu JOLTS. Ewentualny wzrost liczby wakatów w gospodarce USA pokazałby, że amerykański rynek pracy pozostaje „ciasny”, co mogłoby zachęcić Fed do kolejnej podwyżki stóp w maju.   ● [Scenariusze]   Taki rozwój wypadków sprzyjałby dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870) oraz szkodziłby jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500). Z kolei spadek JOLTS mógłby zostać odebrany przez FOMC jako początkowy objaw pogorszenia sytuacji na rynku pracy, co byłoby argumentem dla członków Komitetu za wstrzymaniem cyklu podwyżek stóp, a dla inwestorów za sprzedażą zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) i zakupem wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500).   ● [Inne]   Ponadto w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane na temat inflacji PPI w Eurolandzie oraz dotyczące zamówień w przemyśle USA, a także wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed Lisy Cook.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.