Rozbrat w CEE

 (środa, 26-04, 8:50)


 Narodowy Bank Węgier podjął decyzję o zawężeniu górnego korytarza stóp MNB.
Zamrazilova (CNB): pierwsza obniżka stóp procentowych w Czechach jest możliwa we wrześniu br.
Kotecki (RPP): nie ma przestrzeni do obniżek stóp NBP w tym roku.
USA: w marcu sprzedaż nowych domów była najwyższa od kwietnia 2022.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne Guindosa z ECB oraz zamówienia na dobra trwałego użytku w USA.


Za nami

We wtorek inwestorzy z rynków CEE przegrupowali swoje pozycje walutowe w związku ze wzrostem oczekiwań na pierwsze obniżki stóp procentowych w Regionie.   ● [MNB]   Po wczorajszej decyzji Narodowego Banku Węgier o zawężeniu górnej granicy korytarza stóp procentowych (o 450 pb. do 20,5%), analitycy spodziewają się pierwszego cięcia stóp MNB już w czerwcu br.   ● [CNB]   Podobnie wiceprezes Narodowego Banku Czech Eva Zamrazilova zasygnalizowała, że pierwsza obniżka stóp CNB jest możliwa już we wrześniu br.   ● [RPP]   Tymczasem Ludwik Kotecki z krajowej Rady Polityki Pieniężnej zakomunikował, że „nie ma przestrzeni do obniżek stóp NBP w tym roku”. W jego ocenie na dziś nie ma nawet miejsca na dyskusję o cięciu stóp, gdyż pojawiły się czynniki, które zagrażają realizacji projekcji marcowej i przewidywanej w niej ścieżki inflacyjnej. Rozbieżne sygnały z MNB & CNB vis-a-vis RPP szkodziły forintowi i koronie, a jednocześnie  sprzyjały złotemu. Zyski naszego pieniądza (EUR/PLN min. 4,5840) wyhamowała wzrostowa korekta dolara (USD/PLN max. 4,1946).   ● [USA]   Kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,10 (min. 1,0965) po pro-inflacyjnych wiadomościach z USA o wzroście cen nieruchomości (potwierdzonych przez wskaźniki FHFA i S&P/Case-Shiller) oraz o najwyższej od kwietnia 2022 sprzedaży nowych domów. Zielonej walucie pomógł też jej status bezpiecznej przystani wobec rozczarowujących raportów kwartalnych banków First Republic Bank oraz UBS, które przywróciły obawy o stabilność globalnego sektora finansowego (DJIA: -1,02%, ropa Brent: -2,35%). Zakres odbicia dolara ograniczyła najniższa od lipca 2022 wartość indeksu zaufania amerykańskich konsumentów - Conference Board w kwietniu (wszystkie wyniki makro znajdują się w naszym Kalendarzu Eko)

Przed nami
Na pierwszych pozycjach dzisiejszej globalnej agendy ekonomicznej znajdują się: wystąpienie publiczne wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacja wstępnych danych nt. zamówień na dobra trwałego użytku w USA.   ● [ECB]   Jeżeli Guindos podzieli poniedziałkową opinie Schnabel i zasygnalizuje możliwość 50-punktowej podwyżki stóp ECB w maju to wspólna waluta wrzuci wyższy bieg, gdyż na ten moment tylko 1/3 rynku wycenia taki ruch. W ostatnich dniach mocniejsze euro sprzyja złotemu, tak więc wzrost kursu EUR/USD (punkt oporu: 1,1050) może skierować rynki EUR/PLN i USD/PLN w stronę ich punktów wsparcia tj. odpowiednio: 4,5700 i 4,1500.   ● [USA]   Makro-wyzwaniem dla PLNa i innych walut EU byłoby potwierdzenie prognozowanego odbicia amerykańskich zamówień w marcu (z -1% do +0,8%), które pogłębiłoby wczorajszą korektę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950; punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2500). Pod kątem wyceny USD oraz petro-walut należy śledzić informacje agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.