Przekroczone granice

  (piątek, 21-04, 8:50)


Polska: w kwietniu nastroje konsumentów poprawiły się szósty miesiąc z rzędu.
GUS dokonał wzrostowej rewizji PKB Polski w latach 2021-2022.
 
USA: w kwietniu aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed spadła do najniższego poziomu od maja 2020.

Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz dane z Polski nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. 

Za nami
   ● [PL]   W czwartek złoty wrzucił wyższy bieg, dzięki czemu kurs EUR/PLN zameldował się poniżej granicy 4,6000 (min. 4,5964). Nowym paliwem dla naszego pieniądza stała się wiadomość, że w kwietniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się już szósty miesiąc z rzędu. Na wzrost wskaźników BWUK i WWUK w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej naszego kraju. Ponadto sub-indeks dot. oczekiwań inflacyjnych osiągnął najniższą wartość od maja 2018. Dodatkowym źródłem makroekonomicznego optymizmu PLNa stała się wzrostowa rewizja danych GUS dot. polskiego PKB w latach 2021 (z 6,8% do 6,9%) i 2022 (z 4,9% do 5,1%).   ● [USA]   Zniżce kursu USD/PLN (min. 4,1839) sprzyjały anty-dolarowe informacje z amerykańskiej gospodarki o najwyższej w tym roku, liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu oraz o największym od maja 2020 regresie sektora przetwórczego w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed w kwietniu. Oprócz tego ekonomiczny zawód przyniosły zielonej walucie dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym za oceanem, które pokazały jej nadspodziewany spadek w poprzednim miesiącu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem tych publikacji rynek EUR/USD zbliżył się do bariery 1,1000 (max. 1,0990).   ● [Giełdy]   Wzrost obaw przed recesją w USA zmartwił graczy z Wall Street (DJIA: -0,33%, S&P 500: -0,60%, Nasdaq: -0,80%). Czarną owcą w stadzie amerykańskich blue chipów była Tesla, której akcje straciły prawie 10% po tym, jak spółka zaraportowała rozczarowujące wyniki finansowe za I kwartał.

Przed nami

   ● [PMI]   Koniec tygodnia przyniesie ogłoszenie wstępnych kwietniowych wyników indeksów PMI, dzięki którym poznamy aktualną koniunkturę gospodarczą, panującą w Eurolandzie oraz w USA. Wyższe wskaźniki z EU zmniejszą obawy przed stagflacją gospodarki europejskiej, co będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1000) oraz jego sąsiadom z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1500). Natomiast przewaga danych ze Stanów zwiększy nadzieje, że gospodarce amerykańskiej uda się uniknąć recesji co może pokrzepić osłabionego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900).   ● [GUS]   Dodatkowym wyzwaniem makroekonomicznym dla złotego będą marcowe dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Gorsze od prognoz wyniki z polskiego rynku pracy mogłyby stać się pretekstem dla graczy z rynku PLN do realizacji złotówkowych zysków przed weekendem (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.