Blisko cienkiej, czerwonej linii

  (wtorek, 11-04, 8:50)


 Rynek pracy USA: w marcu stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła.
 Indeks FedWatch mierzący prawdopodobieństwo majowej podwyżki stóp Fed o 25 pb. wzrósł z 49,2% do 76,3%.
 Chiny odbyły trzydniowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu.
 Kalendarz Eko: indeks Sentix oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro. 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA zwiększył szanse na kolejną podwyżkę stóp Fed. W marcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło prawie zgodnie z oczekiwaniami (236 tys. vs prognoza: 240 tys.: poprzednio: 326 tys.), a stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła (3,5% vs prognoza: 3,6%, poprzednio: 3,6%). Pod wpływem tych publikacji indeks FedWatch, mierzący prawdopodobieństwo majowej podwyżki stóp o 25 pb. wzrósł z 49,2% (jeszcze w czwartek) do do 76,3%.   ● [Obligacje, USD]   Perspektywa dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach spowodowała spadek cen amerykańskich obligacji. W efekcie dochodowość dziesięciolatków wzrosła o 8,9 punktów bazowych do 3,379%. Rentowność bardziej wrażliwych na politykę monetarną dwulatków wzrosła jeszcze więcej bo o 15,3 punktów bazowych do 3,974%. Naturalną reakcją rynku walutowego na przewidywania wyższego oprocentowania dolara był wzrost jego wartości (EUR/USD min. 1,0831).   ● [Tajwan]   Geo-obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,6924, USD/PLN max. 4,3292) stał się wzrost napięcia na linii Pekin-Tajpej. W odpowiedzi na spotkanie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen ze spikerem amerykańskiej Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym, Chiny odbyły trzydniowe ćwiczenia wojskowe wokół wyspy. CNN podało, że chińska armia symulowała "precyzyjne uderzenia na kluczowe cele na Tajwanie i na okolicznych wodach".

Przed nami

   [Dziś]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane z Eurolandu o nastrojach inwestorów (indeks Sentix) oraz o sprzedaży detalicznej. Wyższe od prognoz wyniki poprawią pozycję wyjściową euro oraz jego sąsiadów z CEE przed jutrzejszym ogłoszeniem inflacji CPI z USA (punkt oporu EUR/USD: 1,0930; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500), a niższe ją pogorszą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830; punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500).   ● [Eko-tydzień]   Ponadto w kolejnych dniach poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Fed (również w środę), amerykańską inflacje PPI (w czwartek), sprzedaż detaliczną oraz produkcję przemysłową (w piątek). Nie zabraknie również ciekawych publikacji danych z gospodarki krajowej. W czwartek ogłoszony zostanie bilans płatniczy Polski w lutym, a w piątek finalny wynik inflacji CPI w marcu. Gracze z Wall Street czekają na otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek, notowanych na nowojorskiej giełdzie, który tradycyjnie zainicjują amerykańskie banki. Ich wyniki pokażą jak w soczewce kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych. Rynki pozostaną też wyczulone na wiadomości dot. Tajwanu. Analitycy uważają, że konsekwencje ekonomiczne ew. wojny z Chinami byłyby jeszcze bardziej niszczące dla globalnej gospodarki niż wojna w Ukrainie, gdyż tajwańskie firmy zaopatrują cały świat w mikroprocesory. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.