Czekanie na dezinflację

  (piątek, 7-11, 8:50)


Glapiński (RPP): Rada nie zakończyła cyklu podwyżek stóp i jest gotowa na każdą ewentualność.
Niemcy: w lutym produkcja przemysłowa wzrosła drugi miesiąc z rzędu.
USA: w poprzednim tygodniu liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od stycznia 2022.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [DE] Seria dobrych danych makroekonomicznych z Niemiec zwiększyła nadzieje, że wiodącej gospodarce europejskiej uda się uniknąć recesji w pierwszym kwartale tego roku. Po wtorkowej wiadomości o największym od 10 miesięcy wzroście eksportu oraz środowej informacji o największym od połowy 2021 wzroście zamówień w przemyśle, wczorajsze wyniki produkcji przemysłowej pozytywnie zaskoczyły, a był to wzrost drugi miesiąc z rzędu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Budujące sygnały z niemieckiej gospodarki umocniły euro oraz złotego.   ● [ECB, RPP]   Monetarnych argumentów za wspólną walutą dostarczył główny ekonomista ECB Philip Lane, który wyraził opinię, że jeśli do majowego posiedzenia Banku potwierdzą się ostatnie projekcje ekonomiczne, to podwyżka stóp będzie właściwa. Z kolei naszej walucie pomogły słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, który powtórzył, że RPP nie zakończyła cyklu podwyżek stóp i jest gotowa na każdą ewentualność (EUR/PLN min. 4,6825, USD/PLN min. 4,2830).   ● [USA]   Za to anty-dolarowe nastroje podgrzała najwyższa od stycznia 2022 liczba kontynuowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (1,823 mln vs prognoza 1,699 mln; poprzednio 1,817 mln). Innym źródłem niepokoju dla posiadaczy zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0938) był raport Challengera, który pokazał, że w marcu amerykańskie firmy planowały zwolnić o 319% pracowników więcej co w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś wszyscy inwestorzy fokusują się na raporcie Departamentu Pracy USA. Największe zainteresowanie tradycyjnie budzą informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz stopy bezrobocia. Negatywnym prognostykiem dla dzisiejszych danych są ostanie raporty JOLTS, ADP, Challengera i jobless claims.   ● [Scenariusze]   Kolejne rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki zwiększą obawy przed recesją, co mogłoby skłonić Fed do wstrzymania cyklu podwyżek stóp w maju. W tym scenariuszu należałoby się liczyć z kolejną falą wyprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0970). Uwolniony w ten sposób kapitał mógłby popłynąć w stronę wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących (EM), wliczając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500). W przypadku pozytywnej niespodzianki z amerykańskiego rynku pracy politycy Rezerwy Federalnej dostaliby dobry argument za kolejną podwyżką stóp w maju, a gracze z rynku walutowego za tym, żeby przeprosić się z zieloną walutą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870). W tej sytuacji zakupy dolara odbyłyby się kosztem konkurentów z EM, w tym PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.