Funt ropy + funt giełdy + funt podwyżki

  (środa, 5-04, 8:50)


 Brytyjski funt jest najdroższy wobec dolara od czerwca 2022.
Niemcy: w lutym eksport wzrósł najbardziej od 10-miesięcy.
USA: liczba wakatów w gospodarce była w lutym najniższa od maja 2021.
Bank Rezerwy Australii wstrzymał cykl podwyżek stóp RBA.
Bank Rezerwy Nowej Zelandii dokonał nadspodziewanej podwyżki stóp RBNZ.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, decyzja RPP ws. stóp NBP, amerykański raport ADP oraz bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych.


Za nami

   ● [GBP]   Wczorajsza sesja walutowa należała do funta (EUR/GBP min. 0,8729, GBP/PLN max. 5,3543, GBP/USD max. 1,2525 tj. najwyżej od 9 czerwca 2022). Wg agencji Bloomberga aprecjacja szterlinga jest pokłosiem ostatnich wzrostów na londyńskiej giełdzie. Brytyjskie banki, które dominują w indeksie akcji FTSE 100, skorzystały na spadku obaw przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego. Z kolei paliwowi giganci: Shell i BP są beneficjentami poniedziałkowego skoku cen ropy wynikającego z niedzielnej decyzji OPEC+ o zmniejszeniu jej wydobycia. W dodatku w tym miesiącu międzynarodowe korporacje z Wielkiej Brytanii wypłacą dywidendy swoim akcjonariuszom i aby to zrobić muszą przewalutować zyski wypracowane za granicą na funty. Analitycy uważają także, że szterlingowi sprzyjają relatywnie dobre wyniki z brytyjskiej gospodarki, które mogą dać przestrzeń Bankowi Anglii do dalszych podwyżek stóp. Za ich podniesieniem w maju opowiedział się wczoraj główny ekonomista BoE Huw Pill.   [EUR, PLN]   Wczoraj w Europie oprócz funta dobrze radziła sobie wspólna waluta. Kurs EUR/USD zameldował się na najwyższym poziomie od początku lutego br. (max. 1,0973), niedługo po ogłoszeniu wiadomości o największym od 10 miesięcy wzroście eksportu w Niemczech (4% w II vs prognoza 1,4%; poprzednio 2,6%). Pozytywne informacje dotyczące naszego największego partnera handlowego ucieszyły złotego (EUR/PLN min. 4,6681, USD/PLN min. 4,2633).   [USD]   Na tle konkurentów słabo prezentował się dolar amerykański, którego atrakcyjność zmniejszyła najniższa od maja 2021 liczba wakatów w gospodarce USA w lutym. (JOLTS: 9,931 mln vs prognoza 10,5 mln; poprzednio 10,824 mln).   ● [AUD, NZD]   Na przegranym polu znalazł się także dolar australijski. Popularny Aussie tracił na wartości po tym, jak Bank Rezerwy Australii wstrzymał cykl normalizacji stóp RBA (tj. na poziomie 3,60%), podczas gdy znaczna część inwestorów spodziewała się kolejnej podwyżki o 25 pb. Od rana zgoła odmienne emocje monetarne towarzyszą jego sąsiadowi z Nowej Zelandii. Kurs NZD/USD wystrzelił do góry, gdy nowozelandzki bank centralny dokonał 50-punktowej podwyżki stóp RBNZ (z 4,75% do 5,25%), kiedy rynek oczekiwał ruchu o 25 pb. 

Przed nami
   ● [RPP]   Za sprawą kończącego się dziś dwudniowego posiedzenia RPP, na tapetę powraca temat polskiej polityki monetarnej. Inwestorzy są przekonani, że Rada utrzyma stopy NBP bez zmian, ale zastanawiają się kiedy zostaną dokonane pierwsze obniżki. Wskazówek w tej sprawie mogą dostarczyć: komunikat towarzyszący dzisiejszej decyzji lub jutrzejsza konferencja prezesa NBP. Zapowiedź tegorocznych cięć podtopi złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500), natomiast zakomunikowanie, że jest na nie jeszcze za wcześnie, utrzyma go na fali wznoszącej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500).   ● [ADP, ISM]   Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą dane z USA nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz nt. aktywności w sektorze usług. Wyższe od prognoz wyniki ADP i ISM mogą przywrócić apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), zaś niższe będą skutkować dalszym osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych na dziś zaplanowano jeszcze ogłoszenie finalnych wyników indeksów PMI dla sektora usług krajów Eurolandu, bilansu handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych oraz raportu agencji EIA nt. zmiany zapasów ropy za oceanem.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.