Słodko-gorzka koniunktura

 (poniedziałek, 24-04, 8:50)


 Euroland: w kwietniu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najwyższy wynik od maja 2022.
USA: aktywność w sektorze przemysłu nieoczekiwanie wzrosła w kwietniu.
Polska: w marcu odnotowano drugi z rzędu miesięczny spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. inflacji PPI, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, a także niemiecki wskaźnik IFO, oraz indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
   ● [PMI]   Piątkowe publikacje kwietniowych, wstępnych wyników indeksów PMI pokazały, że ożywienie gospodarcze w strefie euro nieoczekiwanie nabrało tempa. Dominujący w europejskim bloku sektor usług zanotował silny wzrost popytu, który z nawiązką zrekompensował pogłębiający się regres w przemyśle. Uśredniony wskaźnik dla Eurolandu wzrósł z 53,7 pkt w III do 54,4 pkt w IV, osiągając najwyższą wartość od maja 2022. Ten rekord zbudował wspólną walutę. Jednak zdobycze euro wobec dolara (EUR/USD max. 1,0996) pomniejszył najwyższy od jedenastu miesięcy łączny wynik indeksu PMI dla USA (53,5 pkt vs prognoza 52,8 pkt; poprzednio 52,3 pkt). Szczególnie zaskoczył wskaźnik dla amerykańskiego sektora przemysłu, który niespodziewanie znalazł się powyżej granicy 50, oddzielającej wzrost od spadku aktywności (50,4 pkt vs prognoza 49 pkt; poprzednio 49,2 pkt).   ● [PL]   Wobec braku jednoznacznego sygnału z rynku bazowego kierunek zmiany wartości złotego wyznaczyły dane z polskiego rynku pracy, które pokazały dalsze oznaki jego schłodzenia. Po wiadomościach o drugim z rzędu miesięcznym spadku zatrudnienia oraz o spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw w marcu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko), nasz pieniądz oddał część zysków wypracowanych w poprzednich dniach (EUR/PLN max. 4,6147, USD/PLN max. 4,2119) 

Przed nami
   ● [PL]   Na początku tygodnia otrzymamy dużą porcję nowych danych z krajowej gospodarki. Równocześnie o godzinie 10:00 GUS poinformuje nas, jak w marcu kształtowała się sprzedaż detaliczna, inflacja PPI oraz produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa. Lepsze od prognoz wyniki mogą zmniejszyć obawy przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego w I kw., przez co byłyby wodą na młyn złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1500). Natomiast gorsze stałyby się piaskiem w jego trybach (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2500).   ● [DE, USA]   Za granicą ciekawie zapowiadają się poniedziałkowe publikacje danych nt. nastrojów niemieckich przedsiębiorców oraz nt. koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Fed Dallas. Niski wskaźnik IFO (jak PMI dla przemysłu) będzie szkodził euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), a dalszy spadek indeksu Dallas Fed (w stylu Philly Fed) uderzy w dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).   ● [Eko-tydzień]   W kolejnych dniach poznamy jeszcze dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek), PKB USA w I kw. (czwartek) oraz inflacji w Polsce - CPI, Eurolandzie - HICP i w Stanach - PCE core (piątek). Na giełdach spółki tam notowane będą kontynuowały publikacje raportów finansowych za I kwartał 2023. W najbliższych dniach swoje wyniki ogłoszą technologiczni giganci z Wall Street: Alphabet, Meta i Amazon. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.