Witamy stagflację

 (wtorek, 25-04, 8:50)


 Polska: w marcu odnotowano rekordowy spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych.
Niemcy: w kwietniu sub-indeks IFO dot. oczekiwań przedsiębiorców wzrósł szósty miesiąc z rzędu.
USA: indeks Fed dla przemysłu w okręgu Dallas osiągnął w kwietniu najniższą wartość od 9 miesięcy.
Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych oraz dane z USA nt. sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów.

Za nami
Scenariusz wczorajszej sesji walutowej narzuciły publikacje wskaźników Ifo oraz Dallas Fed.   ● [DE, ECB]   Wiadomość o szóstym z rzędu miesięcznym wzroście sub-indeksu dot. oczekiwań niemieckich przedsiębiorców w kwietniu (z 91 pkt w III do 92 pkt) dodała animuszu euro oraz jego sąsiadom z Regionu CEE. Dobrą reklamę zrobiła wspólnej walucie Isabel Schnabel z ECB mówiąc, że 50-podwyżka stóp pozostaje na stole podczas majowego posiedzenia Banku.   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1067) stała się zaskakująca informacja o postępującym regresie koniunktury w sektorze przemysłu okręgu Dallas Banku Rezerwy Federalnej (obejmującym stany Teksas, Nowy Meksyk i Oklahomę). Indeks Dallas Fed stopniał z -15,7 pkt w marcu do -23,4 pkt w kwietniu, podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do -14,6 pkt.   ● [PL]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,5968, USD/PLN min. 4,1565) limitowała wczorajsza seria danych z polskiej gospodarki, która zwiększyła obawy przed stagflacją. W marcu krajowe ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły (r/r), a sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) oraz produkcja przemysłowa spadły. Szczególnie rozczarowała sprzedaż, która nie licząc pierwszego lockdownu w 2020, zanotowała największy regres w historii badania. Oprócz tego ekonomiczny zawód naszej walucie przyniosła wiadomość o niespodziewanym spadku produkcji budowlano-montażowej w poprzednim miesiącu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko)

Przed nami

   ● [USA]   Dziś na pierwszym planie wydarzeń ekonomicznych znajdą się dane z USA nt. sprzedaży nowych domów w marcu oraz zaufania konsumentów w kwietniu. Ich prognozowany spadek może szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1070) oraz sprzyjać jego rywalom z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1500). W przypadku pozytywnej niespodzianki makroekonomicznej ze Stanów Zjednoczonych zielona waluta mogłaby nabrać wigoru (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000) i zyskać przewagę nad swoimi konkurentami, takimi jak złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,2500). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata nie można przegapić ogłoszenia amerykańskich wskaźników cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA) oraz przemysłowego indeksu Fed Richmond.   ● [MNB]   Gracze z rynku PLN powinni także skierować radary na Budapeszt, gdzie odbędzie się posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Warto przypomnieć, że ubiegłotygodniowa wypowiedź wiceprezesa MNB o możliwej decyzji o zawężeniu korytarza stóp procentowych spowodowała wyprzedaż forinta oraz innych walut Regionu CEE. Potwierdzenie jego słów w dzisiejszym komunikacie Banku może doprowadzić do powtórki tego scenariusza.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.