Dzielenie stóp na inflacji

 (środa, 12-04, 8:50)


 Chiny: w marcu inflacja CPI była najniższa od września 2021.
Williams (Fed): Bank będzie musiał obniżyć stopy procentowe jeśli inflacja spadnie.
MFW obniżył swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku.
Bitcoin po raz pierwszy od czerwca 2022 zameldował się powyżej granicy 30 tys. USD.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz protokół Fed.

Za nami

Poświąteczny wtorek przyniósł umocnienie złotego.   ● [€Z]   PLNowi oraz innym walutom EU pomogły lepsze od prognoz dane z Eurolandu nt. nastrojów inwestorów (indeks Sentix) oraz dot. sprzedaży detalicznej (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [ChRL]   Nasz pieniądz skorzystał także na wiadomości o najniższej od września 2021 inflacji CPI w Chinach (0,7% r/r w III vs prognoza 1%; poprzednio 1%), która wskazuje na utrzymującą się słabość popytu konsumenckiego. Rozbudziło to oczekiwania, że Pekin może podjąć kroki w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego (ropa Brent: +1,70%).   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara stała się informacja o największym od 2002 roku, spadku dostępności kredytów dla małych firm w USA, która może zwiększyć nacisk na Fed ws. wstrzymania cyklu podwyżek stóp. Anty-reklamą dla zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0938) stała się wypowiedź prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku Johna Williamsa, który stwierdził, że Bank będzie musiał obniżyć stopy procentowe jeśli inflacja spadnie. Słabość dolara wykorzystał również Bitcoin, którego cena po raz pierwszy od czerwca 2022 przekroczyła poziom 30 tysięcy USD.   ● [MFW]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,6656, USD/PLN min. 4,2689) i innych walut EM limitowała spadkowa rewizja prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 2,9% do 2,8%).

Przed nami
   ● [CPI]   Dziś wszystkich inwestorów elektryzuje publikacja danych o inflacji cen konsumpcyjnych w USA. Wyższy od prognoz CPI zwiększyłby oczekiwania rynku ws. majowej podwyżki stóp Fed, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500). Natomiast niższy wynik byłby argumentem dla polityków Fed za wstrzymaniem cyklu normalizacji stóp, co będzie negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0950), a więc pozytywne dla złotego & EM co. (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,2500).   ● [Fed]   Dodatkowych wskazówek ws. majowej decyzji Fed może dostarczyć zapis ostatniego posiedzenia FOMC, z którego dowiemy się czy członkowie Komitetu na serio rozważali monetarną pauzę w marcu. W treści protokołu inwestorzy będą także szukali uzasadnienia dla gołębich zmian w komunikacie Banku, w którym zmieniono zapis mówiący, że "dalsze podwyżki będą właściwe”, na: „zasadne będzie pewne dalsze zacieśnienie amerykańskiej polityki pieniężnej”.   ● [BoC, EIA]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na dzisiejszą decyzje Banku Kanady ws. stóp BoC oraz na cotygodniowy raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.