Ruszyła chińska maszyna

 (piątek, 14-03, 8:50)


 USA: w marcu inflacja PPI była najniższa od stycznia 2021.
Chiny: w marcu zanotowano niespodziewany wzrost eksportu.
NBP: w lutym odnotowano rekordową nadwyżkę na rachunku bieżącym Polski.
Kalendarz Eko: dane z USA o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i nastrojach konsumentów oraz otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych, spółek notowanych na Wall Street. 

Za nami
   ● [USA]   Wczorajsze wiadomości z USA o najniższej od stycznia 2021 inflacji PPI oraz o najwyższej od grudnia 2022 liczbie nowych wniosków o zasiłek (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko) dostarczyły politykom Fed nowych argumentów za ostatnią podwyżką stóp w maju. Rynek terminowy wycenia teraz z 67,2% prawdopodobieństwem, że w przyszłym miesiącu FOMC podniesie stopy o 25 pb., po czym obniży je do końca roku o ponad 60 pb. łącznie. Ten scenariusz podbił ceny akcji na Wall Street (DJIA: +1,14%, S&P 500: +1,33%, Nasdaq: +1,99%) oraz pogłębił spadek wartości dolara. W efekcie rynek EUR/USD sforsował barierę 1,1000 (max. 1,1076), a kurs USD/PLN zameldował się poniżej granicy 4,2000 (min. 4,1843).   ● [ChRL]   Jednocześnie dalszej aprecjacji złotego oraz innych walut rynków wschodzących sprzyjała informacja o zaskakującym wzroście eksportu Chin (14,8% vs prognoza -7%; poprzednio -6,8%), która złagodziła obawy o globalny popyt oraz o siłę ożywienia w drugiej największej gospodarce świata. Naturalnie największym wygranym tej publikacji był chiński juan (USD/CNH min. 6,8302).   ● [NBP]   Lokalnym wsparciem makroekonomicznym dla złotego (EUR/PLN min. 4,6306) stały się dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w lutym odnotowano najwyższą w historii badania, nadwyżkę na polskim rachunku bieżącym (2586 mln EUR vs prognoza 450 mln EUR; poprzednio 1429 mln EUR).

Przed nami

   ● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie ogłoszenie danych z USA o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i nastrojach konsumentów, a także otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na Wall Street. Jako pierwsi swoje sprawozdania przedstawią: JP Morgan Chase, Citigroup oraz Wells Fargo. Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na wysoką korelację kondycji finansowej banków z koniunkturą gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.   ● [Scenariusze]   Gorsze od prognoz wyniki makro i mikro USA postawiłyby pod znakiem zapytania majową podwyżkę stóp i z dużym prawdopodobieństwem spowodowałyby kolejną wyprzedaż dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1100). Na takim rozwoju wypadków znów skorzystaliby jego rywale z G10 i EM, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1500). Natomiast lepsze dane i raporty amerykańskie byłyby argumentem dla Fed za jeszcze jednym podniesieniem przedziału oprocentowania funduszy federalnych w przyszłym miesiącu, a dla inwestorów za powtórnym zakupem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000). W tym scenariuszu polska waluta może oddać część ostatnich zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.