Koszmar Amerykanów

 (poniedziałek, 17-04, 8:50)


 Waller (Fed): utrzymująca się wysoka inflacja wymaga dalszych podwyżek stóp.
 Uniwersytet Michigan: w kwietniu oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów wzrosły najbardziej od prawie dwóch lat.
 USA: w marcu sprzedaż detaliczna nadspodziewanie spadła.
 Kalendarz Eko: krajowe wskaźniki inflacji bazowej oraz amerykańskie indeksy NY Empire State i NAHB.

Za nami
Końcówka tygodnia upłynęła na rynku walutowym pod znakiem korekty wzrostowej dolara.   ● [Fed]   Zielonej walucie przyszedł w sukurs członek zarządu Fed Christopher Waller, który powiedział, że utrzymująca się wysoka inflacja wymaga dalszych podwyżek stóp. Do takiego działania może przekonać pozostałych członków FOMC piątkowy raport Uniwersytetu Michigan, który pokazał największy od prawie dwóch lat wzrost rocznych oczekiwań inflacyjnych wśród amerykańskich konsumentów w kwietniu (z 3,6% do 4,6%).   ● [Wall Street]   Dotychczasowe podwyżki przełożyły się pozytywnie na raporty finansowe amerykańskich banków, które w piątek zainicjowały sezon wyników za I kw. 2023. Zysk JP Morgan (największego banku w USA pod względem aktywów) wzrósł o 52%, co sprawiło, że jego akcje zdrożały o 7,55% (tj. największy dzienny wzrost od 2020). Jednak zwyżkę indeksów giełdowych na Wall Street oraz umocnienie zielonej waluty limitowała wiadomość o nadspodziewanym spadku amerykańskiej sprzedaży detalicznej w marcu (-1% m/m vs prognoza -0,4%; poprzednio -0,2%). Wg analityków agencji Reutersa powyższe dane sugerują, że gospodarka zwalnia, ale nie na tyle, aby powstrzymać Fed przed podwyżką stóp w maju.   ● [PLN]   Wobec odbicia dolara (EUR/USD min. 1,0962) część ostatnich zysków musiał oddać złoty (EUR/PLN max. 4,6594, USD/PLN max. 4,2374). 

Przed nami
Na dzisiejszej agendzie ekonomicznej znajdują się dane z Polski o inflacji bazowej oraz z USA o koniunkturze gospodarczej w stanie Nowy Jork i nastrojach na rynku nieruchomości.   ● [PL]   Prognozowany wzrost dynamiki polskich cen z wyłączeniem żywności i energii (z 12% do 12,2%) zmniejszy szanse na obniżki stóp NBP w 2023, co byłoby pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,1500). Natomiast jej ewentualny spadek mógłby zwiększyć oczekiwania rynku na tegoroczne cięcia, co byłoby negatywne dla naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,2500).   ● [USA]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut wskażą amerykańskie indeksy NY Empire State i NAHB. Ich wzrost w kwietniu będzie sprzyjał dalszej regeneracji dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950), a spadek może przywrócić trend spadkowy zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050).   ● [Eko-tydzień]   Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze dane z Chin nt. wzrostu gospodarczego w I kw. oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w marcu. Ponadto w kolejnych dniach poznamy aktualne nastroje ekonomiczne w Niemczech (także we wtorek), finalny wynik marcowej inflacji CPI w strefie euro (w środę), cotygodniowy raport jobless claims z amerykańskiego rynku pracy (w czwartek) oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla strefy euro i USA w kwietniu (w piątek). Na krajowym podwórku zaplanowano publikacje danych nt. zaufania konsumentów oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.