Szesnastu sprawiedliwych

(czwartek, 06-07, 8:50)


Euroland: koniunktura w sektorze usług pogorszyła się bardziej, niż przewidywały prognozy.
Indeks cen producentów ze strefy euro spadł poniżej oczekiwań rynkowych.
USA: zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły powyżej prognoz.
Protokół Fed: Szesnastu z osiemnastu członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki do końca 2023.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Eurolandzie, decyzja RPP ws. stóp NBP oraz z USA dane dot. HZ, wniosków o zasiłek i koniunktury w usługach (PMI,ISM), a także amerykańskie raporty ADP i JOLTS.

Za nami
Środa sypnęła sporą ilością nowych informacji ekonomicznych z obu stron Atlantyku.   ● [EU]   Dzięki nim dowiedzieliśmy się m.in., jak kształtuje się koniunktura w europejskim sektorze usług, a sytuacja w tym sektorze nie wygląda różowo. W całej strefie euro indeks PMI mierzący jego aktywność spadł z poziomu 55,1 pkt. w maju do 52,0 w czerwcu (przy prognozie 52,4 pkt.). Najgorzej dzieje się we francuskich usługach, które znalazły się w regresie (48,0 pkt. w czerwcu vs 52,5 w maju). Pogorszenie europejskiej koniunktury w sektorach przemysłowym i usługowym, sygnalizowane przez wskaźniki PMI, sprzyjało (jako jeden z czynników) spadkom cen producentów, co zakomunikował zniżkujący indeks PPI dla Eurolandu (-1,5% r/r w maju vs 0,9% r/r w kwietniu). Te informacje zbiły nieco oczekiwania rynkowe na kolejne podwyżki stóp ECB.   ● [USA, Fed]   Z tymi danymi kontrastowały dane zza oceanu. Nieźle wypadły dane nt. zamówień w maju (np. zamówienia na dobra trwałego użytku, których dynamika wzrosła o 1,8% m/m, podczas gdy w kwietniu wynosiła 1,2%). Jednak najbardziej wyczekiwany przez inwestorów był protokół z posiedzenia Fed w dniach 13-14 czerwca. Z opublikowanego wczoraj zapisu spotkania wynika, że szesnastu z osiemnastu członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki do końca 2023, a dwunastu z nich oczekuje co najmniej dwóch. Brak całkowitej zgodności w Komitecie wynikał z tego, że część jego członków nie chce działać zbyt szybko w walce z inflacją, ze względu na opóźnienie skutków poprzednich dziesięciu podwyżek.   ● [EUR, USD, PLN]   Powrót amerykańskich inwestorów po świątecznej przerwie spowodował skumulowany efekt wydarzeń z ostatnich dni (np. ceny ropy Crude +2,9%, które odreagowały decyzję OPEC+). Rozbieżne sygnały makroekonomiczne i monetarne z Europy i Stanów spowodowały wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (np. 2-letnich o 0,70 pb.), umocnienie dolara wobec konkurentów z G10 (EUR/USD min. 1,0834) oraz osłabienie walut EM i peryferyjnych walut europejskich (EUR/PLN max. 4,4691, USD/PLN max. 4,1228).

Przed nami
Dziś można spodziewać się wzrostu nerwowości na rynkach walutowych, bo przed nami szereg ciekawych publikacji makroekonomicznych z największych gospodarek świata, a także oczekiwanie na jutrzejszy raport Departamentu Pracy USA.   ● 
[Kalendarz]   Wśród danych ze strefy euro najciekawiej zapowiada się sprzedaż detaliczna w w całym bloku (o g. 11:00). Inwestorzy z lokalnego rynku będą czekać na komunikat ze spotkania RPP. Natomiast ze Stanów Zjednoczonych najbardziej oczekiwane są dane dot. handlu zagranicznego, wniosków o zasiłek i koniunktury w usługach (PMI, ISM), a także amerykańskie raporty ADP i JOLTS.   ● [Scenariusze]   Kombinacja gorszych makro wyników Eurolandu i lepszych z USA (w szczególności tych z rynku pracy – wnioski o zasiłek, ADP i JOLTS) może uruchomić grę na silniejszego dolara przed piątkową publikacją NFP (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0825, punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Odwrotny splot ostudzi apetyt na zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0950, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,0000).   ● [PLN]   Złoty może być dodatkowo podatny na ewentualne wzmianki o możliwym cięciu stóp NBP w tym roku w komunikacie RPP.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.