Funt popłaca

  (środa, 12-07, 8:50)


 Rynek terminowy wycenia, że Bank Anglii podniesie jeszcze stopy procentowe łącznie o 125 punktów bazowych.
Niemcy: w lipcu nastroje ekonomiczne są najgorsze od grudnia ubiegłego roku (wg ZEW).
Chiński rząd przedłużył wsparcie dla rodzimych firm z sektora nieruchomości.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA, wystąpienia publiczne czterech członków FOMC, decyzja Banku Kanady ws. stóp BoC oraz Beżowa Księga Fed.

Za nami
   ● [UK]   Wczorajsza, pro-inflacyjna wiadomość o nadspodziewanym wzroście płac w Wielkiej Brytanii zwiększyła oczekiwania na kolejne podwyżki stóp Banku Anglii. W maju średnie tygodniowe wynagrodzenia wzrosły na Wyspach o 6,9% w ujęciu rocznym (prognoza 6,8; poprzednio 6,7%). Pod wpływem tej publikacji rynek terminowy zaczął wyceniać, że BoE podniesie jeszcze stopę referencyjną łącznie o 125 punktów bazowych, co zwiększyło atrakcyjność funta szterlinga. W efekcie kurs GBP/USD zameldował się powyżej poziomu 1,29 (max. 1,2970 tj. najwyżej od 15 miesięcy), a rynek EUR/GBP zbliżył się do granicy 0,85 (min. 0,8504).   ● [DE]   Jednocześnie obciążeniem dla euro stała się informacja o najgorszych od grudnia 2022 nastrojach ekonomicznych w Niemczech. W lipcu indeks instytutu ZEW stopniał z -8,5 pkt do -14,7 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się spadku do -10 pkt. Po jego ogłoszeniu rynek bazowy EUR/USD powrócił poniżej bariery 1,10 (min. 1,0977). Wg szczegółów raportu głównymi przyczynami pogorszenia perspektyw niemieckiej gospodarki są oczekiwane podwyżki stóp ECB i Fed oraz słabość rynku zbytu w Chinach. Jastrzębie wyniki z brytyjskiego rynku pracy oraz pesymistyczny odZEW z Niemiec zmartwiły złotego.   ● [ChRL]   Straty naszej waluty (EUR/PLN max. 4,4649, USD/PLN max. 4,0620) mogłyby być nawet większe gdyby nie news, że chiński rząd przedłużył wsparcie dla rodzimych firm z sektora nieruchomości. Wzrost nadziei na ożywienie wzrostu gospodarczego w Chinach podbił (obok notowań walut rynków wschodzących) ceny ropy (brent: +2,20%) oraz innych surowców (np. miedzi). 

Przed nami
   ● [CPI USA]   Ekonomicznym hitem dzisiejszej sesji będzie publikacja czerwcowych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Jej prognozowany dalszy spadek może być argumentem dla Fed za zakończeniem cyklu podwyżek stóp w lipcu (posiedzenie odbędzie się 26-07), co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1050), a jednocześnie korzystne dla jego rywali z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 4,0000). W przypadku wyższego wyniku indeksu inwestorzy mogą wznowić grę na kolejne podwyżki, co skutkowałoby umocnieniem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) oraz osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1000).   ● [Fed]   Okazję do skomentowania dzisiejszych danych o CPI będą mieć prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej w Richmond (Tom Barkin), Minneapolis (Neel Kashkari), Atlancie (Raphael Bostic) oraz w Cleveland (Loretta Mester). W międzyczasie poznamy jeszcze Beżową Księgę, czyli opisowy raport o stanie amerykańskiej gospodarki, sporządzany na podstawie informacji zebranych przez lokalne oddziały Fed.   ● [BoC]   Dodatkowym źródłem monetarnych emocji będzie dzisiejsza decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych BoC (rynek oczekuje 25-punktowej podwyżki z 4,75% do 5%). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.