Co to będzie w III kwartale?

 (wtorek, 25-07, 8:50)


 Strefa euro: w lipcu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najniższy wynik od ośmiu miesięcy.
Wielka Brytania: aktywność w biznesie jest najmniejsza od pół roku.
USA: w lipcu wskaźnik PMI Composite jest najniższy od pięciu miesięcy.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów biznesowych w Niemczech oraz amerykański wskaźnik zaufania konsumentów.

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje lipcowych, wstępnych wyników wskaźników koniunktury PMI zwiększyły obawy o wzrost gospodarczy w strefie euro w III kwartale. Łączny indeks dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu spadł z 49,9 pkt do 48,9 (wobec prognozowanych 49,7 pkt), osiągając najniższą wartość od ośmiu miesięcy. Co gorsza analitycy S&P Global (firmy sporządzającej badanie) uważają, że z powodu pogarszających się oczekiwań względem produkcji oraz spadku nowych zamówień, w kolejnych miesiącach dekoniunktura jeszcze się pogłębi. Szczególnie rozczarował indeks dla niemieckiego przemysłu, który w tym miesiącu spadł do najniższego poziomu od pandemicznej wiosny 2020 roku (38,8 pkt vs prognoza 41 pkt; poprzednio 40,6 pkt). Odpowiedzią rynku walutowego na te publikacje był m.in. spadek wyceny euro (EUR/USD min. 1,1060).   ● [UK]   Wśród przegranych wczorajszej sesji walutowej znalazł się także funt. Szterling znalazł się w odwrocie po informacji o najniższej od pół roku aktywności w brytyjskim biznesie (PMI Composite: 50,7 pkt w VI). Pod jej wpływem kurs GBP/USD zanotował wczoraj siódmą spadkową sesję z rzędu (min. 1,2798), co jest najdłuższą taką serią od marca 2020.   ● [USA]   Za dolarem przemawiał także wyższy niż w Eurolandzie i Zjednoczonym Królestwie wynik indeksu PMI Composite dla USA w lipcu (52 pkt vs prognoza 53,1 pkt; poprzednio 53,2 pkt), choć warto zauważyć, że jego wartość nie sprostała oczekiwaniom i była najniższa od pięciu miesięcy.   ● [PLN]   Wobec braku krajowych impulsów złoty podążał za rynkiem bazowym. W efekcie nasz pieniądz zyskiwał wobec taniejących globalnie euro (EUR/PLN min. 4,4424) i funta (GBP/PLN min. 5,1363), jednocześnie tracąc w stosunku do dolara (USD/PLN max. 4,0256).

Przed nami
   
● [IFO, CB]   Dziś poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców (indeks instytutu IFO) oraz poziom zaufania amerykańskich konsumentów (wskaźnik Conference Board). Rynek spodziewa się spadku IFO (z 88,5 pkt do 88 pkt) oraz wzrostu CB (z 109,7 pkt do 111,5 pkt). Materializacja tych prognoz będzie szkodzić euro i jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0500) oraz sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050). Jeśli zrealizuje się odwrotny scenariusz makroekonomiczny waluty EU zyskają (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9500), a USD straci (punkt oporu EUR/USD: 1,1100).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na radarze decyzję Narodowego Banku Węgier ws. stóp MNB (rynek oczekuje statusu quo) oraz publikacje trzech amerykańskich wskaźników: cen domów (S&P/Case-Shiller), nieruchomości (FHFA) oraz indeksu aktywności produkcyjnej oddziału Fed z Richmond.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.