Złoty kwartał

 (poniedziałek, 03-07, 8:50)


Złoty ma za sobą najlepszy kwartał od 2012 roku.
USA: w maju inflacja PCE core nieoczekiwanie spadła do najniższego poziomu od kwietnia 2021.
Polska: w czerwcu inflacja CPI (r/r) spadła do najniższego poziomu od marca 2022.
Wall Street: technologiczny Nasdaq ma za sobą najlepszą pierwszą połowę roku od 40 lat.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA.

Za nami
Według statystyk agencji Reutersa złoty ma za sobą najlepszy kwartał od 2012 roku. W okresie od kwietnia do czerwca br. kurs EUR/PLN spadł o 5,17%, a rynek USD/PLN stopniał o 5,44%. ● [USA] Udany finisz zapewniła naszej walucie piątkowa wiadomość o niespodziewanym spadku amerykańskiej inflacji PCE core, która zwiększyła nadzieje inwestorów, że Fed zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp. W maju kluczowy dla FOMC wskaźnik zmian cen konsumpcyjnych wzrósł o 4,6% r/r (tj. najmniej od kwietnia 2021) podczas gdy rynek spodziewał się takiego samego wyniku jak miesiąc wcześniej (tj. 4,7%). Innym dowodem dezinflacyjnego trendu za oceanem stała się informacja o nadspodziewanym spadku dynamiki wydatków konsumentów w USA (0,1% m/m w maju vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,6%). Perspektywa bliskiego zakończenia procesu zaostrzania polityki pieniężnej w USA ucieszyła inwestorów z Wall Street. Technologiczny Nasdaq wzrósł w piątek o 1,45%, przypieczętowując swoją najlepszą, pierwszą połowę roku od 40 lat (+31,7%). Odpowiedzią rynku walutowego był spadek wyceny dolara. ● [€Z] Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0932) sprzyjał wzrost inflacji bazowej w strefie euro (z 5,3% r/r w V do 5,4% w VI), który wzmocnił presję na ECB ws. kolejnych podwyżek stóp. ● [PL] Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,4317, USD/PLN min. 4,0608) limitował też najniższy od marca 2022 wynik inflacji CPI w Polsce (11,5% r/r w VI vs prognoza 11,7%; poprzednio 13%), który zwiększył szansę na obniżkę stóp NBP w drugiej połowie roku. ● [Ropa] Z piątkowej sesji obronną ręką wyszły również petro-waluty (np. NOK i CAD), które były beneficjentami drożejącej ropy (Brent: +1,21%). Mimo wzrostowej końcówki tygodnia ceny czarnego złota zanotowały czwarty spadkowy tydzień z rzędu, a od początku roku stopniały już o 14%.

Przed nami
[PMI] Dziś pod lupą znajdzie się będący w regresie sektor przemysłu krajów EU oraz USA. Już o godzinie 9:00 poznamy wynik indeksu PMI dla Polski. Jego prognozowany powrót do trendu spadkowego może zdeprymować złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500), natomiast wzrost dodałby mu animuszu do dalszego wzrostu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 4,0000). Następnie firma S&P Global ogłosi finalne wartości czerwcowych wskaźników (de?) koniunktury przemysłowej we Francji, Niemczech, całej strefie euro, a także w Hiszpanii i Włoszech. ● [USA] Na koniec eko-dnia amerykański Institute for Supply Management (ISM) poda analogiczne dane dla przemysłowego sektora USA. Lepsze wyniki z Eurolandu (PMI) zagrają na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0950), a ze Stanów (ISM) na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850). ● [Eko- tydzień] Jeżeli chodzi o kolejne dni to w środę poznamy indeksy PMI, ISM dla sektora usług po obu stronach Atlantyku oraz protokół z ostatniego posiedzenia Fed, w czwartek decyzje RPP ws. stóp NBP (rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian), jak również amerykańskie raporty ADP i JOLTS, a w piątek super ważny miesięczny raport rynku pracy USA.  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.