Afrykańska fala

  (czwartek, 20-07, 8:50)


 Euroland: w czerwcu inflacja bazowa okazała się wyższa, niż wskazywały na to wstępne dane.
RPA: w poprzednim miesiącu inflacja po raz pierwszy od ponad roku znalazła się poniżej celu banku centralnego.
Polska: w lipcu nastroje konsumentów są najlepsze od 2021 roku.
USA: w czerwcu odnotowano największy od 2022 miesięczny spadek rozpoczętych budów domów.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej i płac, indeks Fed z Filadelfii, amerykański raport jobless claims oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.

Za nami
Wspólnym mianownikiem środowych wydarzeń na rynkach walutowych była inflacja.   ● [UK]   Po informacji o jej nadspodziewanym spadku w Wielkiej Brytanii inwestorzy zmniejszyli zakłady na 50-punktową podwyżkę stóp BoE w sierpniu, co negatywnie odbiło się na wycenie funta (GPB/USD min. 1,2868).   ● [RPA]   W trendzie spadkowym znalazł się także południowoafrykański rand. Kurs USD/ZAR wzrósł do max. 17,9853 po informacji, że w czerwcu inflacja CPI w RPA po raz pierwszy od 14 miesięcy spadła poniżej celu Banku Rezerwy Republiki Południowej Afryki, co zwiększyło oczekiwania na zakończenie cyklu podwyżek stóp SARB w lipcu. Zniżkujący ZAR pociągnął za sobą w dół notowania innych walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,4594, USD/PLN max. 3,9827).   ● [€Z]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych walut Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście inflacji bazowej w strefie euro, która zwiększyła przekonanie inwestorów o kolejnej podwyżce stóp ECB w tym miesiącu. W czerwcu ceny konsumpcyjne z wyłączeniem żywności i energii podskoczyły w strefie euro o 5,5% r/r (z 5,3% w maju), podczas gdy wstępne dane (z 30-06) pokazały ich wzrost o 5,4%.   ● [USD]   Naszej walucie zaszkodziła również korekta wzrostowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,1174). Jej zakres limitował jednak największy od lipca 2022 miesięczny spadek rozpoczętych budów domów w USA.   ● [PL]   Z kolei straty złotego zamortyzowały krajowe wskaźniki BWUK i WWUK, które pokazały, że nastroje polskich konsumentów są najlepsze od 2021 roku (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się ważne dane z Polski oraz z USA.   ● [PL]   Równocześnie o godzinie 10:00 GUS poinformuje nas, jak w czerwcu kształtowały się przeciętne wynagrodzenia, inflacja PPI oraz produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa. Wyższe wyniki będą wodą na młyn złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 3,9000), a niższe mogą stać się piaskiem w jego trybach (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   Inwestorzy globalni czekają na ogłoszenie amerykańskich danych nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed oraz nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym. Lepsze wyniki z USA będą sprzyjać regeneracji dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170), a gorsze mogą wznowić trend spadkowy zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1250).   ● [TRY, RPA]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni także zwrócić uwagę na dzisiejsze decyzje monetarne banków centralnych Turcji (rynek spodziewa się podwyżki stóp o 500 pb. z 15% do 20%) oraz RPA (rynek oczekuje utrzymania statusu quo).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.