Eksportowa Rada

  (środa, 19-07, 8:50)


 Knot (ECB): podwyżki stóp w drugiej połowie roku są „co najwyżej możliwością, ale w żadnym wypadku nie są pewne”.
Masłowska (RPP): obniżki stóp NBP jesienią przeciwdziałałyby nadmiernej aprecjacji złotego, która mogłaby zagrozić opłacalności eksportu.
USA: w czerwcu sprzedaż detaliczna była najniższa od marca br.
Kanada: w poprzednim miesiącu inflacja CPI osiągnęła najniższy poziom od czerwca 2021.
Wielka Brytania: w czerwcu inflacja CPI nadspodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polsce, inflacja HICP w Eurolandzie (finalna) oraz dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów.

Za nami
We wtorek kursy walut reagowały przede wszystkim na informacje dotyczące polityki pieniężnej oraz na nowe dane z gospodarki amerykańskiej.   ● [ECB]   Euro straciło po tym, jak członek Rady Prezesów ECB Klaas Knot (jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników agresywnego zacieśniania polityki monetarnej w Eurolandzie) powiedział, że podwyżki stóp w drugiej połowie roku są „co najwyżej możliwością, ale w żadnym wypadku nie są pewne”.   ● [USA]   Jednak spadek kursu EUR/USD (min. 1,1209) limitowała anty-dolarowa wiadomość o najniższej od marca br. sprzedaży detalicznej w USA w czerwcu (0,2% m/m vs prognoza 0,5%; poprzednio 0,5%. Podobny ekonomiczny zawód przyniosły zielonej walucie dane o produkcji przemysłowej, która w poprzednim miesiącu nieoczekiwanie znów znalazła się na minusie (-0,5% m/m vs prognoza 0%; poprzednio -0,5%).   ● [CAD]   Jednak największym przegranym wczorajszej sesji na rynkach G10 był dolar kanadyjski. Kurs USD/CAD wzrósł do max. 1,3243 po informacji o nadspodziewanym spadku inflacji CPI w Kanadzie (2,8% r/r vs prognoza 3%; poprzednio 3,4%), która zmniejszyła szanse na kolejne podwyżki stóp BoC. Gołębie sygnały z ECB oraz niższe wyniki makro z USA i Kanady sprzyjały PLNowi.   ● [PLN]   Jego zyski (EUR/PLN min. 4,4306, USD/PLN min. 3,9356) przycięły jednak słowa Gabrieli Masłowskiej z RPP. Przyznała ona, że obniżki stóp NBP jesienią przeciwdziałałyby nadmiernej aprecjacji złotego, która mogłaby zagrozić opłacalności eksportu. 

Przed nami
   ● [PL]   Dziś dowiemy się czy i ew. jak zmieniły się nastroje polskich konsumentów w lipcu. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich dalszy wzrost (9-ty z rzędu ) mógłby dodać animuszu złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 3,9000), zaś przerwanie tego trendu mogłoby zniechęcić inwestorów do niego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0000).   ● [€Z, USA]   Gracze globalni czekają na ogłoszenie danych nt. inflacji HICP w strefie euro (finalnych za czerwiec) oraz nt. wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów za oceanem w czerwcu. Wyższa dynamika cen konsumpcyjnych zwiększy presję na ECB ws. kontynuacji cyklu podwyżek stóp w drugiej połowie roku, co byłoby pozytywne dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1300). Z kolei lepsze od prognoz wyniki z amerykańskiego rynku budowlanego mogłyby pokrzepić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200).   ● [EIA]   W kontekście ostatnich zwyżek cen ropy należy również zwrócić uwagę na publikacje raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem. Potwierdzenie ich prognozowanego spadku może jeszcze podbić notowania czarnego złota. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.