Koronny argument Czechów

 (piątek, 14-07, 8:50)


 USA: w czerwcu inflacja PPI osiągnęła najniższy poziom od sierpnia 2020.
Rynek pracy USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła.
Czechy: w czerwcu inflacja CPI spadła do najniższego poziomu od grudnia 2021.
Kalendarz Eko: polska inflacja CPI (finalna), bilans płatniczy Polski, amerykański indeks Uniwersytetu Michigan oraz otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych, spółek notowanych na Wall Street.

Za nami
   ● [USA]   Czwartkowe dane nt. amerykańskich cen producentów dostarczyły inwestorom kolejnego dowodu na dezinflację za oceanem. Po środowej wiadomości o najniższej od marca 2021 inflacji CPI, wczoraj Departament Handlu USA ogłosił najniższy od sierpnia 2020 wynik wskaźnika PPI (0,1% /r/ w VI vs prognoza 0,4%; poprzednio 0,9%). Pod wpływem tych publikacji na rynku ugruntowało się przekonanie, że w lipcu Fed dokona ostatniej w tym cyklu podwyżki stóp procentowych.   ● [USD]   W tej sytuacji gracze z rynku walutowego kontynuowali zamykanie swoich długich pozycji dolarowych (EUR/USD max. 1,1243). W efekcie indeks mierzący wartość zielonej waluty wobec jej sześciu największych konkurentów na świecie, po raz pierwszy od marca 2022 zameldował się poniżej psychologicznej granicy 100 pkt.   ● [PLN]   Dolar zanotował pokaźne straty także w stosunku do walut z rynków wschodzących oraz z regionu Europy Środkowo- Wschodniej, wliczając złotego (EUR/PLN min. 4,4271, USD/PLN min. 3,9564).   ● [CZK]   W CEE dobrze radziła sobie korona czeska, która zyskała po wiadomości o jednocyfrowej inflacji w Czechach. W czerwcu dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych u naszych południowych sąsiadów spadła z 11% do 9,7% tj. do najniższego poziomu od początku grudnia 2021. Tymczasem politycy banku centralnego Czech zasygnalizowali w ostatnim czasie, że stopy procentowe CNB zostaną utrzymane na dotychczasowym relatywnie wysokim poziomie przez dłuższy czas. Zyski CEE oraz straty dolara zamortyzowała informacja o niespodziewanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (237 tys. vs prognoza 250 tys.; poprzednio 249 tys.).

Przed nami
   ● [USA]   Piątek przyniesie publikacje danych z USA o nastrojach konsumentów oraz ogłoszenie raportów giełdowych amerykańskich banków (JP Morgan, Wells Fargo i Citi), które zainicjują sezon publikacji raportów finansowych za II kwartał spółek notowanych na Wall Street. W ubiegłym tygodniu amerykański bank centralny przedstawił wyniki stress testów, które pozytywnie zaliczyły 23 największe instytucje pożyczkowe w USA, w tym ww. banki, co otwiera im drogę do wypłaty dywidendy lub skupu akcji własnych. Lepsze wyniki makro i mikro będą argumentem dla Fed za kolejnymi podwyżkami stóp. Jeżeli do podobnych wniosków dojdą inwestorzy to zielona waluta odzyska część strat poniesionych w ostatnich dniach (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1150), a złoty odda analogiczną część zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0500). W przypadku gorszych raportów należy się liczyć z pogłębieniem anty-dolarowego trendu (punkt oporu EUR/USD: 1,1250).   ● [PL]   Lokalnym wyzwaniem dla złotego będą dane nt. inflacji CPI (finalne w czerwcu) oraz nt. bilansu płatniczego Polski w maju. Zakładając brak niespodzianki w pierwszej kwestii to prognozowany wzrost salda na rachunku bieżącym (z 359 mln EUR do 550 mln EUR), może ośmielić naszą walutę do kontynuacji wzrostów (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 3,9500). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.