Glapiński liczy na miękkie lądowanie

 (czwartek, 13-07, 8:50)


 USA: w czerwcu inflacja CPI osiągnęła najniższy poziom od marca 2021.
Wall Street: indeksy S&P 500 oraz Nasdaq zameldowały się na najwyższych poziomach od kwietnia 2022.
Kurs USD/PLN pokonał punkt wsparcia 4,0000.
Glapiński (RPP): w polskiej gospodarce realizuje się scenariusz tzw. miękkiego lądowania.
Chiny: w czerwcu odnotowano nadspodziewany spadek eksportu oraz importu.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Eurolandzie, protokół ECB, inflacja PPI w USA oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym spadku amerykańskiej inflacji CPI w czerwcu, zwiększyła oczekiwania rynkowe, że w lipcu Fed dokona ostatniej w obecnym cyklu podwyżki stóp procentowych. W poprzednim miesiącu podstawowe ceny konsumpcyjne wzrosły o 3% r/r (tj. najmniej od marca 2021), a z wyłączeniem żywności i energii o 4,8% r/r (tj. najmniej od października 2021).   ● [Giełdy ropa]   Perspektywa bliskiego zakończenia procesu zaostrzania polityki pieniężnej w USA ucieszyła inwestorów z Wall Street. W efekcie indeksy S&P 500 oraz Nasdaq zameldowały się na najwyższych poziomach od kwietnia 2022. Innym wymiernym skutkiem publikacji danych o CPI był wzrost cen ropy. Baryłka jej odmiany Brent po raz pierwszy od początku maja kosztowała powyżej 80 USD.   ● [FX]   Z kolei reakcją rynku walutowego było błyskawiczne osłabienie dolara. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej pułapu 1,11 (max. 1,1149 tj. najwyżej od marca 2022), a USD/PLN przebił barierę wsparcia 4,00 (min. 3,9807 tj. najniżej od lutego 2022). Jednocześnie złotemu sprzyjała (EUR/PLN min. 4,4340) opinia prezesa NBP Adama Glapińskiego, wg której „w polskiej gospodarce realizuje się scenariusz tzw. miękkiego lądowania, czyli stopniowego spadku inflacji w warunkach łagodnego i przejściowego osłabienia dynamiki PKB bez recesji i silnego wzrostu bezrobocia”.   ● [HUF]   W regionie Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) najlepiej radził sobie forint. Kurs EUR/HUF stopniał do min. 374,77 po tym, jak wiceprezes banku centralnego Węgier powiedział że MNB nie przyspieszy tempa obniżek jednodniowych stóp depozytowych.   ● [ChRL]   Zyski CEE zmniejszyły poranne informacje z Chin o nadspodziewanym spadku eksportu oraz importu w czerwcu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
   ● [USA]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć publikacja danych z USA nt. inflacji cen producentów oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Prognozowany spadek PPI i wzrost jobless claims dostarczy politykom Fed kolejnych argumentów za tym, aby lipcowa podwyżka stóp była ostatnią w tym cyklu, a inwestorom do sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1150) oraz zakupu relatywnie wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 3,9500). Natomiast przeciwny splot ekonomiczny mógłby zachęcić członków FOMC do dalszego zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej, a graczy walutowych do odbudowy długich pozycji w USD (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050), kosztem PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0500).   ● [€Z]   Oprócz amerykańskich raportów w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane o produkcji przemysłowej w strefie euro oraz protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.