Konsumpcja na sterydach

 (wtorek, 1-08, 8:50)


 Polska: w lipcu inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego 2022.
Chiny planują szeroko zakrojone inicjatywy mające wesprzeć konsumpcję.
Strefa euro: w lipcu inflacja bazowa nieoczekiwanie utrzymała się na poziomie z czerwca br.
Ceny ropy zanotowały największy miesięczny wzrost od stycznia 2022.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA oraz amerykański raport JOLTS. 

Za nami
Złoty zakończył lipiec mocnym akcentem.   ● [PL]   Kurs EUR/PLN zameldował się na chwilę poniżej granicy 4,40 po wiadomości, że w lipcu inflacja CPI utrzymała się na dwucyfrowym poziomie (10,8% r/r vs prognoza 10,9%; poprzednio 11,5%), co zmniejszyło szansę na wrześniową obniżkę stóp NBP.   ● [ChRL]   Nasza waluta stała się także beneficjentem optymistycznych informacji z Chin. Główna chińska agencja planowania gospodarczego opublikowała wczoraj dokument polityczny zawierający szeroko zakrojone inicjatywy mające wesprzeć konsumpcję. Na przykład Pekin i Shenzhen mają złagodzić ograniczenia w sektorze nieruchomości. Pro-wzrostowe sygnały z drugiej największej gospodarki globu zostały pozytywnie odebrane na giełdach (HSI: +0,82%, WIG20: +0,20%). Perspektywa wzrostu popytu na ropę przez Państwo Środka (jej największego importera na świecie), podbiła wczoraj ceny czarnego złota do najwyższego poziomu od kwietnia (Brent o 1,21%, Crude o 1,51%). W efekcie w lipcu zanotowały one największy miesięczny wzrost od stycznia 2022.   ● [€Z]   Zyski złotego limitował wzrost oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp ECB spowodowany wiadomością, że w lipcu inflacja bazowa w strefie euro utrzymała się na poziomie z czerwca (5,5% r/r), podczas gdy rynek oczekiwał jej spadku (do 5,4%). Makroekonomicznym atutem wspólnej waluty stała się informacja o nadspodziewanym wzroście PKB strefy euro w II kw. (0,3% k/k vs prognoza 0,2%; poprzednio: -0,1%).   ● [JPY]   Wśród walut rynków G10 znów wyróżnił się jen, tym razem negatywnie. Kurs USD/JPY wzrósł do max. 142,80 po tym, jak Bank Japonii nieoczekiwanie dokonał skupu obligacji, aby powstrzymać szybkie tempo wzrostu rentowności japońskich papierów skarbowych. 

Przed nami
Makroekonomiczny sierpień rozpocznie się od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle.   ● [PL]   Już o godzinie 9:00 poznamy wartość indeksu PMI dla tego sektora w Polsce. Wobec pogłębienia regresu przemysłowego w Niemczech (naszego największego partnera handlowego) analitycy spodziewają się spadku naszego krajowego wskaźnika z 45,1 pkt w czerwcu do 44,5 pkt w lipcu. Materializacja tych pesymistycznych prognoz może zdeprymować złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4700, USD/PLN 4,0500), zaś wyższy wynik mógłby dodać mu mocy (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 3,9500).   ● [ISM, JOLTS]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD największe znaczenie mogą mieć dane z USA nt. aktywności w sektorze przemysłu w lipcu oraz nt. liczby wakatów w gospodarce, w czerwcu. Lepsze od prognoz wyniki ISM i JOLTS mogłyby przywrócić zaufanie do dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950), a gorsze je podkopać (punkt oporu EUR/USD: 1,1050). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.