Cel Holzmanna

 (wtorek, 29-08, 8:50)


 Holzmann z ECB opowiedział się za kolejną podwyżką stóp, gdyż Bankowi nie udało się jeszcze pokonać inflacji.
Strefa euro: w lipcu podaż pieniądza spadła po raz pierwszy od 2010.
Chiny obniżyły o połowę podatek od obrotu akcjami.
Kalendarz Eko: raport JOLTS z rynku pracy USA oraz amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.

Za nami
Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się nie po myśli posiadaczy złotego (EUR/PLN max. 4,4810, USD/PLN max. 4,1452).   ● [Fed, ECB]   Na wartość PLNa oraz innych walut rynków wschodzących niekorzystnie oddziaływały piątkowe wypowiedzi prezesów Fed i ECB, które zwiększyły oczekiwania na podwyższenie stóp procentowych po obu stronach Atlantyku na dłuższy czas (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). W dodatku prezes Banku Austrii, a jednocześnie członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Robert Holzmann opowiedział się wczoraj za kolejną podwyżką stóp w strefie euro, gdyż jego zdaniem nie udało się jeszcze pokonać inflacji.   ● [Makro]   Zyski wspólnej waluty nakręcone przez Holzmanna (EUR/USD max. 1,0838) ograniczyła informacja o pierwszym od 2010 roku spadku podaży pieniądza w Eurolandzie w lipcu (-0,4% r/r vs prognoza 0%; poprzednio 0,6%). Zdaniem analityków to dowód świadczący o spowolnieniu gospodarczym w strefie euro, stawiającym w niekorzystnym świetle perspektywy europejskiego pieniądza. Jednocześnie makroekonomiczną wodą na młyn dolara stał się wyższy od oczekiwań wynik indeks Dallas Fed dla przemysłu w sierpniu (-17,2 pkt vs prognoza -18 pkt; poprzednio -20 pkt).   ● [ChRL]   Straty poniesione przez waluty rynków wschodzących zamortyzowała decyzja chińskich władz o obniżeniu o połowę podatku od obrotu akcjami (z 0,10% do 0,05%), która przyniosła umiarkowane wzrosty na chińskich giełdach. Do większych zakupów chińskich walorów zniechęcała jednak wczorajsza przecena akcji podupadłego chińskiego dewelopera Evergrande (-87%), po 17 miesięcznym zawieszeniu handlu nimi.

Przed nami
   
[USA]   Dziś zobaczymy jak zmieniło się zaufanie amerykańskich konsumentów w sierpniu oraz poznamy liczbę wakatów w gospodarce USA w lipcu. Wiedzy w pierwszej sprawie dostawczy nam indeks Conference Board, a w drugiej raport JOLTS. Lepsze od prognoz wyniki z amerykańskiej gospodarki będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz szkodzić jego rywalom z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000). Natomiast gorsze dane ze Stanów Zjednoczonych będą oddziaływać negatywnie na notowania zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0850) i tym samym pozytywnie na wycenę złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000).   ● [MNB]   Pod kątem perspektyw PLNa oraz innych walut CEE warto zwrócić uwagę na dzisiejsze posiedzenie Narodowego Banku Węgier. Rynek oczekuje kolejnej obniżki jednodniowej stopy depozytowej o 100 punktów bazowych z 15% do 14%, co może zaszkodzić forintowi.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.