Transatlantycka flauta cenowa

 (poniedziałek, 24-07, 8:50)


 USA: w czerwcu inflacja PCE core nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2021.
Kurs EUR/PLN osiągnął najniższą wartość od 1 września 2020.
Niemcy: w lipcu inflacja CPI spadła zgodnie z oczekiwaniami.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) i w Eurolandzie (HICP), PKB strefy euro w II kw. oraz amerykańskie indeksy Chicago PMI i Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
Na rynku walutowym miniony tydzień zakończył się negatywnie dla złotego (EUR/PLN max. 4,4680, USD/PLN max. 4,0205).   ● [RUS]   Inwestorzy z rynku PLN wystraszyli się anty-polskich komentarzy prezydenta Rosji. Władimir Putin oskarżył Polskę o to, że chce pozyskać tereny Białorusi. Zaznaczył, że jakakolwiek agresja na Białoruś będzie uznawana za agresję przeciwko Rosji. Uważa też, że nasz rząd chce stworzyć koalicję pod parasolem NATO i interweniować w Ukrainie. Dodał, że "zachodnia część Polski była dla Polaków prezentem od Stalina", oraz że "Rosja przypomni o tym Polsce".   ● [GUS, RPP]   Makroekonomicznym obciążeniem dla złotego był niższy od prognoz wynik krajowej sprzedaży detalicznej w czerwcu (2,1% r/r vs prognoza 2,6%; poprzednio 1,8%). Naszej walucie nie pomógł także Wiesław Janczyk z RPP mówiąc, że dyskusja o obniżce stóp NBP we wrześniu lub w październiku wydaje się w pełni uzasadniona.   ● [JPY]   Wśród walut G10 negatywnie wyróżnił się jen. Wartość waluty Kraju Kwitnącej Wiśni stopniała po tym, jak Reuters podał, że Bank Japonii skłania się do utrzymania kontroli japońskiej krzywej dochodowości obligacji na swoim najbliższym posiedzeniu (27-28 lipca). Wg źródeł agencji decydenci z BoJ wolą przeanalizować więcej danych, aby upewnić się, że płace i inflacja będą rosły przed zmianą swojej ultra-luźnej polityki. Tymczasem w piątek japoński urząd statystyczny podał, że w czerwcu inflacja wzrosła do 3,3% r/r (z 3,2%) i po raz pierwszy od ośmiu lat była wyższa niż w USA. W wyniku tej rozbieżności kurs USD/JPY wzrósł o 1,23%, a w całym poprzednim tygodniu o 2,22% (tj. najwięcej od października 2022).   ● [Ropa]   Ceny ropy mają za sobą czwarty wzrostowy tydzień z rzędu. Z powodu wzrostu obaw przed niedoborem dostaw tego surowca oraz eskalacji rosyjsko-ukraińskiego napięcia w regionie Morza Czarnego (Rosjanie grożą atakami na ukraińskie statki przewożące żywność) baryłka Brent była wyceniana na max. 81,07 USD. 

Przed nami
   ● [PMI]   Rozpoczynający się tydzień jest naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Już dziś opublikowane zostaną wstępne wartości indeksów PMI, które pokażą aktualną koniunkturę gospodarczą panującą w Eurolandzie oraz w Stanach Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się niewielkich wzrostów wskaźników dla sektorów przemysłu oraz spadku dla usług. Lepsza koniunktura w Europie będzie sprzyjać euro i jego sąsiadom z CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1200; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9500), a lepsze rokowania dla firm w USA zwiększą apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100; punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0500).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board, a w środę i w czwartek decyzje Fed i ECB ws. stóp procentowych. W obu przypadkach rynek spodziewa się 25-punktowych podwyżek. Finalnym akordem tego arcyciekawego tygodnia będzie piątkowa publikacja amerykańskiej inflacji PCE core, która jest ważną miarą zmian cen konsumpcyjnych, istotnie wpływającą na monetarne decyzje polityków Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Giełdy]   Na Wall Street spółki tam notowane będą kontynuowały publikacje raportów finansowych za II kwartał 2023. W tym tygodniu swoje sprawozdania ogłoszą m.in.: Alphabet (Google), Microsoft, Amazon oraz Meta (Facebook). Nie można także zapominać o monitowaniu sytuacji wojennej i geopolitycznej związanej z wojną toczącą się w Ukrainie.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.