Nastroje i produkcja, czyli śmiech przez łzy

  (wtorek, 8-08, 8:50)


Sentix: w sierpniu odnotowano pierwszą od trzech miesięcy poprawę nastrojów wśród inwestorów ze strefy euro.
Niemcy: w czerwcu produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła.
Williams (Fed): na początku przyszłego roku stopy procentowe mogą zostać obniżone.
Bowman (Fed): Bank może potrzebować kolejnych podwyżek stóp, aby obniżyć inflację do 2-procentowego celu.
Chiny: w lipcu eksport spadł najbardziej od lutego 2020, a import od maja 2020.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA oraz wystąpienia publiczne Harkera i Barkina z Fed. 

Za nami
Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się pomyślnie dla złotego (EUR/PLN min. 4,4117, USD/PLN min. 4,0163).   ● [Sentix]   PLNowi oraz innym walutom EU sprzyjała wiadomość o zaskakującej poprawie nastrojów inwestorów ze strefy euro. W sierpniu indeks Sentix odbił z -22,5 pkt do -18,9 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do -24,3 pkt. Warto odnotować, że był to pierwszy wzrost tego wskaźnika od trzech miesięcy (a nie od pięciu jak omyłkowo napisaliśmy wczoraj).   [Fed]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1012) stała się wypowiedź wpływowego prezesa oddziału Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa, że spodziewa się pierwszych obniżek stóp procentowych na początku przyszłego roku. Jednak straty zielonej waluty ograniczyła odmienna opinia członkini zarządu Fed Michelle Bowman, że Bank może potrzebować kolejnych podwyżek stóp, aby obniżyć inflację do 2-procentowego celu.   ● [DE]   Z kolei zyski walut euro i walut CEE zmniejszyła informacja o nadspodziewanym spadku niemieckiej produkcji przemysłowej w czerwcu (-1,5% m/m vs prognoza -0,4%; poprzednio: -0,1%), która potwierdziła wyzwania stojące przed sektorem wytwórczym, sygnalizowane wcześniej przez spadek koniunktury w największej gospodarce europejskiej.   ● [ChRL]   Dodatkowym makro-zmartwieniem dla PLNa są poranne dane z Chin nt. handlu zagranicznego, które pokazały, że w lipcu eksport spadł najbardziej od lutego 2020, a import od maja 2020 (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

Przed nami
   
● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane nt. handlu zagranicznego USA oraz wystąpienia publiczne prezesów oddziałów Fed z Filadelfii i z Richmond. Spadek deficytu handlowego w czerwcu oraz jastrzębie komentarze Harkera i Barkina (sygnalizujące kolejną podwyżkę stóp we wrześniu) pokrzepią dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950), osłabiając jego rywali z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000). Natomiast przeciwny splot wydarzeń przysporzy przeciwników zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1050) i zwolenników jego konkurentom, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [ChRL]   Na ekonomicznym horyzoncie widać już nocne dane o inflacji CPI, PPI w Chinach. Rynek oczekuje spadku cen konsumpcyjnych (o 0,4% r/r) oraz producentów (o 4,1%) w lipcu, co może zwiększyć obawy o kondycję chińskiej gospodarki i pogorszyć nastroje inwestycyjne na świecie, a w szczególności na rynkach wschodzących.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.