Złoty w ogniu

 (środa, 2-08, 8:50)


 Polska: w lipcu indeks PMI dla przemysłu osiągnął najniższy poziom od listopada 2022.
MON: wczoraj dwa śmigłowce białoruskie naruszyły polską przestrzeń powietrzną w rejonie Białowieży.
USA: liczba wakatów w gospodarce była w czerwcu najniższa od kwietnia 2021.
Agencja Fitch obniżyła rating Stanów Zjednoczonych
Bank Rezerwy Australii nieoczekiwanie utrzymał stopy procentowe RBA bez zmian.
Kalendarz Eko: amerykański raport ADP. 

Za nami
   ● [PLN]   Po bardzo udanej końcówce lipca w wykonaniu złotego, na początku sierpnia przyszedł czas na korektę (EUR/PLN max. 4,4561, USD/PLN max. 4,0574). Jej wystarczającym pretekstem stała się wiadomość o nadspodziewanym regresie polskiego sektora przemysłu. W lipcu indeks PMI stopniał z 45,1 pkt do 43,5 pkt (wobec oczekiwanego spadku do 44,5 pkt), osiągając najniższą wartość od listopada ubiegłego roku. Szczegóły raportu pokazały dalszy spadek zamówień wynikający ze słabego popytu oraz następne cięcia liczby miejsc pracy w fabrykach. Geo-obciążeniem dla naszego pieniądza stał się wzrost napięcia na linii Warszawa-Mińsk po tym, jak dwa śmigłowce białoruskie naruszyły polską przestrzeń powietrzną w rejonie Białowieży.   ● [ChRL, €Z]   Globalnym makro-zmartwieniem dla PLNa oraz innych walut EM stały się wiadomości o zmniejszeniu aktywności przemysłowej w Chinach oraz w Eurolandzie w lipcu.   ● [USD]   Jednocześnie za wsparciem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0952) stały solidne dane z USA nt. koniunktury w przemyśle wg indeksu ISM w lipcu oraz nt. wydatków na inwestycje budowlane w czerwcu. Zyski zielonej waluty limitowała jednak najniższa od kwietnia 2021 liczba wakatów w amerykańskiej gospodarce w czerwcu wg raportu JOLTS (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Wyzwaniem dla amerykańskiej waluty stała się także decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu Stanów Zjednoczonych z AAA do AA+ ze stabilną perspektywą.    ● [AUD]   Wśród walut G10 największym przegranym był wczoraj australijski dolar (AUD/USD min. 0,6567). Popularny "Aussie" stracił na wartości po tym, jak Bank Rezerwy Australii utrzymał stopy procentowe RBA bez zmian (na poziomie 4,10%), podczas gdy rynek spodziewał się 25-punktowej podwyżki.

Przed nami
   ● [ADP]   Dziś największą uwagę przykuwa publikacja amerykańskiego raportu ADP (o g. 14:15), która może okazać się cenną wskazówką przed piątkowymi, oficjalnymi danymi z rynku pracy USA. Prognozowany znaczny spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym może zrodzić obawy o niski wynik payrollsów. Takie myślenie może zniechęcać do inwestowania w dolara na czym skorzystaliby jego rywale z G10 (punkt oporu EUR/USD: 1,1050) oraz z rynków wchodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 3,9500). Jeśli jednak okaże się, że dzisiejszy raport zaskoczy pozytywnie i wzbudzi nadzieje na dobre dane Departamentu Pracy w piątek, wówczas należy liczyć się z dalszą aprecjacją zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) oraz z deprecjacją złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4700, USD/PLN 4,1000).   ● [EIA]   Pod kątem wyceny USD i walut EM należy również śledzić najnowsze informacje z agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA. Rynek oczekuje ich wzrostu z -0,79 mln brk do +0,5 mln brk., co zagrałoby na korzyść amerykańskiej waluty i przeciw jego antagonistom. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.