Alert FX24 🌏 Protekcji lekcja

 (czwartek, 10-08, 8:50)


 Rząd Włoch: podatek od nadzwyczajnych zysków banków będzie dużo mniejszy, niż obawia się rynek.
 Ceny gazu w Europie zanotowały największy dzienny wzrost od marca 2022.
 Ropa Crude jest najdroższa od listopada 2022, a Brent od stycznia 2023.
 Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA, amerykański raport jobless claims oraz wystąpienie publiczne Harkera (Fed). 

Za nami
Na rynku walutowym panowała wczoraj chwiejna równowaga wynikająca z jednej strony ze stabilizacji sytuacji na giełdach i rynkach wschodzących, a z drugiej ze skokowego wzrostu cen gazu w Europie.   ● [Giełdy]   Nastroje na rynkach akcji poprawił włoski rząd, który doprecyzował, że zatwierdzony we wtorek podatek od zysków nadzwyczajnych banków nie będzie mógł być wyższy niż 0,1% sumy ich aktywów, podczas gdy inwestorzy spodziewali się daniny w wysokości 0,5%. Pod wpływem tej informacji główny indeks mediolańskiej giełdy wzrósł o 1,31%.   ● [CNH, PLN]   Wśród walut rynków wschodzących pozytywnie wyróżnił się juan. Kurs USD/CNH spadł wczoraj o 0,16%, ponieważ główne banki państwowe sprzedawały dolary, aby spowolnić tempo spadku renminbi, obciążonego wiadomościami o deflacji cen konsumentów oraz producentów w Chinach.   ● [Gaz, ropa]   Takiej protekcji nie miały waluty europejskie, w tym złoty (EUR/PLN max. 4,4737, USD/PLN max. 4,0808), w które uderzył największy od marca ubiegłego roku dzienny wzrost cen kontraktów na gaz w holenderskim hubie TTF. Nerwowość inwestorów wynika z ryzyka dalszego ograniczenia aktywności firm w Europie. Na dodatek zwyżkowała także ropa. Cena baryłki ropy Crude wzrosła do najwyższego poziomu od listopada 2022 mimo wiadomości o niespodziewanym wzroście jej zapasów za oceanem w poprzednim tygodniu (+5,85 mln brk vs prognoza -0,2 mln; poprzednio -17,05 mln).

Przed nami
   ● [CPI USA]   Kluczowym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie ogłoszenie arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI w lipcu, które będą determinować oczekiwania rynku dotyczące wrześniowej decyzji FOMC ws. stóp procentowych. Analitycy spodziewają się pierwszego od czerwca 2022 wzrostu dynamiki cen konsumpcyjnych. Materializacja tej prognozy może zachęcić inwestorów do wznowienia gry na kolejną podwyżkę stóp Fed, co byłoby bardzo korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz równie szkodliwe dla jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000). Natomiast dalszy spadek inflacji mógłby zachęcić ich do zwiększenia zakładów na pauzę lub nawet zakończenie cyklu podwyżek stóp w przyszłym miesiącu, co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), a tym samym pozytywne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [JC, Fed]   Równocześnie z raportem o CPI, amerykańska administracja poda cotygodniowe dane nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na dobranoc inwestorzy wysłuchają monetarnej opinii prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Filadelfii Patricka Harkera (jego wystąpienie rozpocznie się dopiero o g. 22:15).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.