Nieciekawe eko-widoki

 (czwartek, 24-08, 8:50)


 Strefa euro: w sierpniu łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najniższy wynik od listopada 2020.
Wielka Brytania: w tym miesiącu aktywność w biznesie niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od stycznia 2021.
USA: w sierpniu wskaźnik PMI Composite zanotował największy miesięczny spadek od listopada 2022.
Kalendarz Eko: nastroje konsumentów w Polsce, protokół ECB oraz dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku i nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. 

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje sierpniowych, wstępnych wyników wskaźników koniunktury PMI zwiększyły obawy przed recesją w strefie euro. Wobec dalszego spadku aktywności w sektorze przemysłu oraz zaskakującego regresu w usługach łączny indeks dla Eurolandu stopniał z 48,6 pkt do 47,5 (wobec prognozowanych 48,5 pkt), osiągając najniższą wartość od listopada 2020. Szczególnie rozczarował niemiecki sektor usług, gdzie działalność biznesowa niespodziewanie skurczyła się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy (PMI: 47,3 pkt w VIII vs prognoza 51,5 pkt; poprzednio 52,3 pkt).   ● [EUR, PLN]   Pod wpływem tych danych rynek terminowy obniżył wycenę ewentualnej, kolejnej podwyżki stóp ECB o 25 pb. we wrześniu z 60% do 40%, co negatywnie odbiło się na wycenie euro (EUR/USD min. 1,0802). Na fali odpływu kapitału z Eurolandu stracił też złoty (EUR/PLN max. 4,4858, USD/PLN max. 4,1466).   ● [UK]   Na Starym Kontynencie tracił także funt. Kurs GBP/USD zanurkował do min. 1,2614 po informacji, że w styczniu aktywność firm w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od stycznia 2021 roku (PMI Composite: 47,9 pkt w VIII vs prognoza 50,3; poprzednio 50,8).   ● [USA]   Straty walut europejskich zmniejszył największy od listopada 2022 miesięczny spadek indeksu PMI Composite dla USA (50,4 pkt vs prognoza 51,5 pkt; poprzednio 52 pkt), który zniechęcił inwestorów do konkurencyjnego dolara. Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty stał się nadspodziewany spadek komercyjnych zapasów ropy za oceanem (-6,14 mln brk vs prognoza -2,9 mln brk; poprzednio -5,96 mln brk). 

Przed nami
W oczekiwaniu na jutrzejsze wystąpienie prezesa Fed na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole dziś poznamy nowe dane z Polski oraz z USA, a także protokół z ostatniego posiedzenia ECB.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje nas czy i ew. jak zmieniły się nastroje polskich konsumentów w sierpniu. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich dalszy wzrost (już 10-ty z rzędu) może przywrócić apetyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000), zaś przerwanie tej optymistycznej serii mogłoby zwiększyć niechęć do naszego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500).   ● [ECB, USA]   Azymut dla dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą: zapis ostatniego posiedzenia ECB oraz dane z USA nt. zamówień na dobra trwałego użytku w lipcu i nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Jastrzębi protokół ECB (sygnalizujący kolejne podwyżki stóp w strefie euro) zagra na konto wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900), a lepsze wyniki makro ze Stanów zapunktują dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.