Spread między zwijaniem i rozwijaniem

 (piątek, 18-08, 8:50)


 USA: w sierpniu aktywność produkcyjna w regionie środkowo-atlantyckim niespodziewanie wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia 2022.
Chiny: Evergrande (drugi największy chiński deweloper) złożył wniosek o upadłość w USA.
Rynek długu: spread pomiędzy dochodowością chińskich i amerykańskich obligacji jest największy od 16 lat.
Norges Bank zgodnie z oczekiwaniami podniósł swoją stopę procentową o 25 pb. oraz zasygnalizował możliwą kolejną podwyżkę we wrześniu.
Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji HICP w strefie euro.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji na rynkach walutowych dominowała awersja do ryzyka, spowodowana utrzymującym się niepokojem o kondycję chińskiej gospodarki oraz obawami przed kolejnymi podwyżkami stóp Fed. Minorowe nastroje inwestorów odbiły się m.in. na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,4815, USD/PLN max. 4,1175).   ● [ChRL]   Najnowszym powodem do zmartwień dla obserwatorów wydarzeń makroekonomicznych za Wielkim Murem stał się niski wzrost gospodarczy Państwa Środka oraz pogłębiający się kryzys na jego rynku nieruchomości. Wczoraj wieczorem drugi największy chiński deweloper Evergrande złożył wniosek o upadłość w USA. Na dodatek w skutek ostatniej obniżki stóp PBoC oraz jastrzębiego protokołu Fed (więcej na ten temat w naszych ostatnich Alertach FX24) spread pomiędzy dochodowością chińskich oraz amerykańskich obligacji osiągnął wczoraj najwyższą wartość od 16 lat.   ● [USA]   Rentowność papierów skarbowych USA podbiły również wczorajsze wiadomości ze Stanów o nadspodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (oraz o zaskakującym wzroście aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim do najwyższego poziomu od kwietnia 2022. W sierpniu indeks Fed z Filadelfii odbił z minus 13,5 do plus 12 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego marginalnego wzrostu do minus 10 pkt. Rzecz jasna walutowym wygranym tych publikacji był dolar (EUR/USD min. 1,0856).   ● [NOK]   Oprócz zielonej waluty na rynku Forex dobrze radziła sobie korona norweska. Popularny NOK zyskał po tym jak Norges Bank zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopę procentową o 25 pb. (z 3,75% do 4%) oraz zasygnalizował kolejną podwyżkę we wrześniu. 

Przed nami
   ● [HICP €Z]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się finalne dane o inflacji cen konsumentów (HICP) w strefie euro w lipcu.   ● [Scenariusze]   Wyższe wyniki, niż podał wstępnie Eurostat (tj. zasadnicza: 5,3% r/r; bazowa: 5,5% r/r) zwiększą oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp ECB we wrześniu, co będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0950) oraz szkodzić walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty oporu: EUR/PLN 4,5000, USD/PLN 4,1500). Natomiast niższe będą argumentem dla polityków Europejskiego Banku Centralnego za wstrzymaniem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej Eurolandu, a dla inwestorów za sprzedażą wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) i zakupem relatywnie wyżej oprocentowanego złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 4,0000) i jego kompanów z regionu CEE.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.